Arçelik 2017 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Turkish Yatırım – (26.10.2017)

Arçelik 2017 / 9 Aylık Bilanço Analizi

CARİ FİYAT 20,64
HEDEF FİYAT 24,90
İskonto /prim 20,64%
Hisse Endeks Pay % 1,49

Marj problemi !

Arçelik 3Ç17’de 259 milyon TL piyasa beklentisine yakın olarak yıllık bazda %3 düşüşe denk gelen 256 milyon TL net kar rakamı açıkladı. Yıllık bazda gerilemenin ana kaynağının Satışa bağlı giderlerin (örn: lojistik, garanti) artması neticesinde faaliyet giderleri/ciro oranında yükseliş, 2Ç’de yapılan alımların 3Ç finansallarına yansıması ve çelik piyasasında alınan uzun vadeli pozisyon sayesinde  stabil hammadde maliyetleri, panel fiyatlarındayaşanan gerileme ile birlikte finansman giderleri bunun kırılımında kur farkı gideri ile türev araçlardan zararlar olduğunu görmekteyiz.

Konsolide net ciro geçen yılın aynı dönemine göre %30,8 artarak 15,1 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Beyaz eşya, tüketici elektroniği, küçük ev aletleri ve iklimlendirme ve havalandırma olmak üzere tüm ana ürün grupları satışlarında artış görülmektedir.

Konsolide yurtdışı satışların toplam konsolide satışlar içindeki payı %58,9 olarak gerçekleşmiştir. Yurtdışı satışlar geçen yılın aynı dönemine göre %32,6 oranında artmıştır. Tutarsal olarak artış tüm ana ürün gruplarından gelmekle birlikte özellikle beyaz eşya satışları kaynaklıdır.

Ciro’yu etkileyen faktörlerde ise ; ÖTV teşviği ile gelen güçlü talep, Ana para birimleri (€,$, £) ve gelişmekte olan bazı para birimleri (PLN, ZAR, RUB) karşısında TRY’nin değer kaybetmesi yani kur etkisi, Batı Avrupa’da bir miktar iyileşen talep, Pakistan’daki Dawlance şirketinin konsolide edilmesi olmuştur. Doğu Avrupa’da güçlü performans, G. Afrika’dan gelen pozitif sinyaller ve politik gelişmelerden dolayı Ortadoğu’da zayıflayan talep yani Uluslarası büyümenin katlısı sınırlı kalmıştır.

Şirketin; 2017 sonunda satış gelirlerinin 19,840 mn TL, FAVÖK’ün 1,946 mn TL, Net kar’ın ise 963 mn TL seviyesinde gerçekleşmesini beklediğimiz Arçelik için hedef fiyatımız 24,90TL ve tavsiyemiz TUT yönündedir.

Raporun tamamı için tıklayın.