Akbank 2017 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (26.10.2017)

Akbank 2017 / 9 Aylık Bilanço Analizi

“Akbank’ın 3Ç2017’deki Net Dönem Karı 1.499mn TL ile Muhasebe Yöntem Değişikliğine Bağlı Olarak Beklentilerin Üzerinde Gerçekleşti…”

Öneri : “EKLE”
Hedef Hisse Fiyatı : 11,60TL

Akbank’ın 2017 yılının üçüncü çeyreğinde net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %4,4 oranında azalarak 1.499mn TL’ye gerilemiş ancak hem bizim beklentimiz olan 1.379mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 1.384mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada, Banka’nın iştirak muhasebesinde değişik yaparak özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan 115mn TL’lik gelir kaydetmesi etkili olmuştur.

Üçüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Banka’nın yılın ilk dokuz ayındaki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %23,2 oranında artarak 4,5 milyar TL olmuştur.

Akbank’ın net faiz gelirleri 3Ç2017’de bir önceki çeyreğe göre %3,2 oranında azalarak 2.490mn TL’ye gerilemiştir. Çeyreksel bazda mevduat maliyetlerinde yükseliş, mevduatlara verilen faizlerde %12,3 oranında artışa neden olurken, TÜFE endeksli tahvillerden elde edilen gelirlerin bir önceki çeyreğe göre 41mn TL azalmasıyla (TÜFE endeksli tahvillerin hesaplamasında kullanılan tahmini enflasyonun 2. çeyrekte %8’den %9,5’e yükseltmenin tüm etkisi olan 100mn TL 2Ç’ye yansıtılması) net faiz gelirleri düşüş kaydetmiştir. Diğer taraftan, ticari zararda beklendiği gibi düşüş görülürken, ücret ve komisyon gelirlerinde %1,7 oranında gerileme kaydedilmiş; karşılık ve operasyonel giderlerde önemli bir değişim yaşanmamıştır. Muhasebe değişikliğine bağlı olarak da özkaynak yöntemi uygulanan ortaklıklardan 115mn TL gelir kaydedilmiştir. Banka yöntem değişikliğine gitmelerinde ana sebebin Banka’nın solo finansallarının daha gerçekçi yansıtılması olduğunu belirtmiştir. Bu şekilde konsolide sonuçlar ile solo finansal sonuçlar arasında fark azaltılmıştır.

Akbank’ın Net Faiz Marjı, TL kredi mevduat makasındaki gerileme ve TÜFE endeksi tahvillerin etkisiyle 17baz puan gerileyerek %3,57 olmuştur.  Özsermaye ve aktif karlılığı ise sırasıyla %16,1 ve %2,1 olarak gerçekleşmiştir. Diğer taraftan, Banka’nın gider / gelir oranı bir önceki çeyreğe göre bir miktar artarak %35,2 olmuştur.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin