Anadolu Hayat Hisse Yorumu / Ekinciler Yatırım – (09.09.2013)

Anadolu Hayat Hisse Yorumu

Hisse Fiyat 3,88 
Hedef Fiyat 4,90

• Mali Analiz: Sirketin özkaynak ve aktif büyüklükleri sırasıyla, 510,1 milyon TL ve 7,5 milyar TL’ye ulasmıstır. Sirket faaliyet gösterdigi branslarla ilgili olarak toplam 23,7 milyon TL teknik kar elde ederken, net karını da geçen yılın aynı dönemine göre % 7,3 oranında artırarak 41,8 milyon TL olarak gerçeklesmistir. Bireysel emeklilik bransı fon büyüklügündeki sektör liderligini % 20’lik pazar payı ile sürdürmüs ve toplam katılımcı sayısı yılbasından bu yana yaklasık % 10 oranında artıs göstererek 691 Bin kisiye ulasmıstır. Haziran sonu itibarıyla yatırıma yönlendirilen toplam tutar 3,7 milyar TL’ye yaklasmıstır. 2 milyar TL’yi asan sigortalılarına ait varlıklar itibariyle hayat sigortaları sektöründe de lider olan sirket, 2013 yılının ilk yarısında, 1,5 Milyona yaklasan sigortalılarından toplam 222,6 milyon TL’lik prim üretimi gerçeklestirmistir. Sirketin Ocak-Temmuz dönemine ait prim üretimi ise, toplam 254 milyon TL olarak gerçeklesmistir.

• BES’teki Yeni Tesvikler ve Beklenti: Sirket komisyon kayıplarını karsılamak için %10 oranında giris ücreti toplamaya basladı. 2015 yılında emeklilik planına katılanların sayısının 0.8-0,9 milyona ve yönetilen aktif miktarının 9 milyar TL seviyelerine ulasması beklenmektedir. Bireysel emeklilik sistemindeki yeni tesvikler sayesinde yönetilen aktif miktarındaki artısın önümüzdeki dönemlerde devam etmesi beklenmektedir.

• Degerlendirme: Rakiplerine göre yüksek büyüme potansiyeli, marka bilinirligi, ürün çesitliligi, hizmet kalite standardı ve yatırım performanslar da degerlendirildiginde ANHYT hisseleri için “Endeks Üzeri Getiri” tavsiyemizi korumakla birlikte 4,90 TL hedef fiyat olarak belirlenmis bulunmaktayız.

• Riskler: Sektör geregi beklenmedik olası büyük bir dogal afetin dısında özellikle özel emeklilik sektöründe rekabetin gelirleri baskı altına alacak sekilde daha üst seviyelere çıkma olasılıgı göz önünde bulundurulmalıdır.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Ekinciler Yatırım Araştırma

Tüm Anadolu Hayat hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir