Anadolu Efes Hisse Yorumu / Deniz Yatırım – (19.06.2020)

AEFES – Hedef Fiyat: 25.50 TL

Son 3 aylık dönemde endeksin %10 altında performans gösteren Anadolu Efes’i normalleşme sürecine bağlı toparlanma beklentilerini de dikkate alarak model portföyümüze ekliyoruz. 1Ç20’de yıllık %22 hacim düşüşü yaşayan Türkiye operasyonları, Nisan ayında daha da sert bir daralma yaşamış ancak şirket yönetiminin ilk beklentisinden daha erken şekilde Mayıs ayında toparlanma işaretleri vermiştir.

Öte yandan, yurtdışı operasyonları Rusya’da 1Ç20’de %8 artış gösteren satış hacmi sayesinde kuvvetli bir seyir izlemiş, Nisan ayında da bozulma olmamıştır. HORECA satışlarının payı daha düşük ve bazı ürün segmentlerinde karlılığın daha yüksek olduğu dikkate alındığında, ağırlığı artan Rusya operasyonlarının 2020’nin kalan çeyreklerinde kar marjlarını desteklemesini bekliyoruz.

Faaliyet giderlerindeki tasarruf tedbirleri ve 1Y20’de yapılmayan fiyat artışlarının 3Ç20’de yapılması da karlılığı destekleyecektir. 2019 yılında gerçekleşen satış hacminin %85’i yurtdışında ve %59’u Rusya’da gerçekleşmiştir. Öte yandan TL’de görülen değer kaybı uluslararası operasyonların TL bazında ciro büyümesine daha fazla olumlu katkı yapmasını sağlayacaktır.

Kaynak: Deniz Yatırım Model Portföy