Anadolu Efes Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (04.11.2016)

Anadolu Efes

Mevcut Hisse Fiyatı: 18.45 TL

Hedef Hisse Fiyatı: 22.31TL 

Potansiyel Getiri: 21%

3Ç16 Finansal Sonuçlar – Nötr

 Anadolu Efes 3Ç16 finansal sonuçlarında, piyasa beklentisine paralel TL132mn net kar açıkladı. Kur farkı giderlerinin beklentimizi altında olması nedeniyle net kar bizim beklentimizin hafif üzerindedir.

 Anadolu Efes’in satışları piyasa beklentisine yakın gerçekleşirken, FVAÖK marjı maaliyet tarafındaki baskının etkisiyle beklentilerin altında gerçekleşti. Hisse etkisini nötr olarak değerlendiriyoruz.

 Türkiye’de 3Ç16’da bira operasyonlarının satış hacmi %5 oranında daralma kaydetmiştir. EBI tarafında ise satış hacmi beklentilerin aksine %11 seviyesinde büyüme gerçekleşmiştir.

 Anadolu Efes’in Türkiye satış gelirleri %3 oranında büyüme kaydederken, yurtdışı operasyonlarında Rusya ve özellikle Ukrayna’daki devalüasyonun etkisiyle, satışlar talepteki artışa ve pazar payı kazanımlarına rağmen yıllık bazda %2 oranında gerilemiştir.

 Konsolide bira satış hacimleri %8 puan daralıken, satışlar %13 oranında daralmıştır. Anadolu Efes’in konsolide hacimlerine baktığımızda ise yıllık bazda %1.8 artış ve satışlarda da %2 oranında daralma kaydetmiştir.

 Türkiye operasyonlarının brüt kar marjı hammadde maaliyet artışlarının etkisiyle 2.4 puan daralarak %60.5 seviyesinde gerçekleşirken, tasarruf ve verimlilik çalışmalarının etkisiyle FVAÖK marjı sadece 0.7 puan daralarak %32.4 seviyesinde gerçekleşmiştir.

 EBI operasyonlarında ise brüt marj yine hammadde maaliyet baskısı ve satın alma tarafındaki fiyat artışlarıyla 4.8 puan daralarak %45.3 seviyesinde gerçekleşirken, FVAÖK marjı etkin operasyonel maaliyet yönetimiyle 2.6 puan artarak %20.2 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!