Anadolu Cam Hisse Yorumu / ALB Menkul – (24.02.2015)

ANADOLU CAM SANAYİİ A.Ş (2.40 TL)

Kapanış Fiyatı 2,00
Hedef Fiyat 2,40
Yükseliş Potansiyeli %19

• Hem defter değeri hem de nominal değer açısından iskontolu işlem gören Anadolu Cam hisselerinin emsal şirketlerine nazaran geride kalan hisse performansı nedeniyle dikkatimizi çekiyor.

• Yatırım sürecini tamamlayan Anadolu Cam’ın uzun vadeli portföylerde yer alması yatırımcılara fayda sağlayabilir.

• Şirket için hesaplamış olduğumuz, İndirgenmiş Nakit Akışı yöntemi ve emsal şirketleri karşılaştırma yöntemleri eşit ağırlıklandırılmış olup, hisse için hedef fiyatımız 2.40 TL olup, önerimizi ENDEKS ÜZERİ GETİRİ olarak sunuyoruz.

Yurt içi pazarda işler yolunda…

Türkiye’de Pazar lideri olan ve çeşitli hacimlerde üretim yapan Anadolu Cam, yurt içi pazarın potansiyelinden oldukça memnun. Şirketin satış gelirlerinin yüzde 65’i yurt içinden elde ediliyor. Türkiye’de 3 fabrikası bulunan Şirket yurt içi pazardaki potansiyele cevap vermek adına Rusya’da üretim yapıp yurt içine ithal etme çözümünü üretmiş.

Yurt içi rekabet risk unsuru değil…

Ciner Grubu Park Cam adı altında yapmış olduğu 150 bin ton kapasiteli yatırımı ile sektöre adım attı. Ancak Anadolu Cam’ın yıllık 2,2 milyon ton olan kapasitesinin, 920k tonluk kapasitesinin Türkiye’deki 3 fabrikasından elde edildiği göz önünde bulunduğunda; Ciner Grubu’nun yatırımı Şirket için yurt içi rekabette risk unsuru teşkil etmiyor.

Tamamlanan yatırımlar ve kapatılan krediler ile birlikte 2014 yıl sonunda finansallarda iyileşme görülebilir…

2014 yılında kur ve faiz giderleri nedeniyle zayıf kar rakamlarının görüldüğü Anadolu Cam’da yatırımların tamamlanması ve kredilerin kapatılması ile 2014 yıl sonu bilançosunda özellikle borç rasyolarında iyileşme görülebilir. Kur tarafını ele aldığımızda ise; yüksek seyreden döviz kurları Şirket’in satış gelirleri için avantaj yaratıyor. Anadolu Cam’ın maliyetlerinin Türk Lirası cinsinden tutarı yüzde 60 ile yüzde 70 arasında değişirken, Şirket’in gelirlerinin yüzde 50’sinin döviz üzerinde olduğu düşünüldüğünde; yüksek seyreden döviz kurları Anadolu Cam’a avantaj sağlıyor. Finansallarda iyileşme beklentisine paralel olarak, 2014 yılının sonunda gerçekleştirilen Soda ile Paşabahçe hisse satışlarının Şirketin net borç rakamlarına sağlayacağı katkıyı 2014 yıl sonu finansallarında görebiliriz.

Rusya’daki gelişmeler göz ardı edilmemeli…

Rusya ekonomisindeki daralma ve Rusya’daki alkol kullanımına ilişkin kısıtlamalar Şirket’in satış gelirleri için risk unsuru oluştursa da; Rusya ihracat açısından Şirket için önemli bir Pazar konumunda. Bu yıl ihracattan umutlu olan şirket için düşük rublenin ihracata yapacağı katkının yanı sıra zayıf ruble maliyet avantajı da yaratacak. Yurt içi talebin bir kısmının Rusya’dan temin edildiği düşünüldüğünde düşük ruble avantajı sürecek. Kuzey Avrupa’ya ihracat yapmayı planlayan Anadolu Cam için Rusya önemli bir durak. Rusya’ya dair takip edilen bir diğer gelişme ise, ülkede plastik bira kullanımının kısıtlanması gibi bir durum gündemde; eğer bahse konu olan kısıtlama gerçekleşirse cam kullanımında görülecek artışın yansıması Şirkete olumlu olacak.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir