FOMC Beklenti Raporu / Forex Koçu – (24.02.2015)

Yellen Bugün Şahin mi, Güvercin mi?

Fed başkanı Yellen’in haftalardır merakla beklenen Humphrey – Hawkins konuşmalarının ilk turu bugün ABD Senatosu’nda saat 17.00’de başlayacak.

Son FOMC tutanaklarının piyasayı güvercin tonuyla şaşırttığını hatırlatalım. Tutanaklardan önemli noktaları tekrar bir anımsamakta yarar var;

Bir çok üye faizlerin daha uzun süre sıfıra yakın kalmasını istiyor.
‘sabırlı olacağız’ ifadesinin kaldırılması ilk faiz artışı tarihine aşırı dikkat toplar endişesi var.
Maaşlardaki kısıtlı artışın harcamaları sınırlayabileceği düşüncesinde bazı üyeler.
Çin, Orta Doğu, Ukrayna ve Yunanistan kaynaklı risklere dikkat çekilmiş
Enflasyon beklentileri dikkatle takip edilecek fakat düşüşün geçici olduğu görüşü hakim.
Doların değerlenmesinin ihracata engel olduğuna ve daha fazla değerlenebileceği riskine dikkat çekiliyor.

Tutanaklar bu ay gelen çok güçlü istihdam verileri öncesindeki toplantıya ait. 6 Şubat’ta gelen istihdam raporu maaşlarda %0.5 ile beklentilerin neredeyse iki katı bir artışa işaret ediyordu. Tarım dışı istihdamda beklentilerin üzerinde bir artışın yanında önceki iki aya 80 bin üzeri revize gelmişti. İşsizlik oranında hafif bir artış vardı fakat bu artışın arkasındaki neden iş gücüne katılım oranındaki iyileşme.

Jeopolitik risklerde de toplantıdan bu yana iyileşme var diyebiliriz. Ukrayna’da şu an iyi ya da kötü uygulanan bir ateşkes imzalandı geçtiğimiz hafta. Ayrıca Yunanistan dört aylık anlaşmaya çok yakın. Bugün Atina borsası %7’ye yakın artıda, 10 yıllık tahvil faizleri ise %9 altına geriledi gün içinde.

Dolar endeksi ise kararların açıklandığı 28 Ocak’tan bu yana 95.00 – 93.00 bandında sınırlı bir hareket içinde ve şu anda kararların geldiği seviyelere çok yakın.

Yani tutanakların gösterdiği ve 28 Ocak’ta tartışılan bazı risklerde iyileşme yaşandı son dört hafta içinde. Bu da Yellen’in tutanaklar kadar güvercin tonda olmayabileceği ihtimalini artırıyor.

Konuşma sırasında takip edilmesi gereken diğer konu ise ‘sabırlı olacağız’ ifadesi ile ilgili komite üyelerinden gelecek sorulara verilecek cevaplar.

Yellen’in söyledi her laf ve yaptığı her ima piyasada büyük hareketlere neden olabilir. Eğer beklediğimiz gibi biraz daha iyimser bir Yellen görürsek dolar endeksinde tekrar 95.50’lere doğru bir atak yaşanabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir