Amazon parlak yıllar görecek mi?

AMZN: Amazon parlak yıllarına döner mi?

Zirveye yakın piyasa değerinde olan hisselerin gelecekle ilgili planlarının ortalama üzeri olması beklenir: farklılık kendisini strateji arayışında da gösterir. Varlıklı ülkeler için de benzer durumdan bahsedebiliriz: hatta varlıklı ticaret blokları için de yaklaşım stratejiktir. Amazon gerçeğine dönersek: Nvidia tadında starejik büyüme arayışında olacağı kesindir. Hatta yanına The Trade Desk (TTD) ve Tesla (TSLA) da eklenebilir. O halde bu nasıl olabilir? Trilyon $ piyasa değerine sahip birkaç hisse varken, Lig’de daha yukarıyı hedefleyecekse piyasa grafikleri ne söylüyor olabilir?

Trilyon $ üstü piyasa değerindekilerin son 1 yıllık getirisi

Hisse Yıllık Getiri (%)
MSFT 63.15
AAPL 22.57
NVDA 279.77
AMZN 82.68
GOOG 58.27
GOOGL 57.08
META 182.86

Enflasyon üstü getiri arayışı, yükselen fiyat ortamında daha belirgin olmaktadır. Öyle olunca, yeni hikayesi olmayan geri kalmaya devam ediyor olabilir. Ancak, geçmiş dalgalanmaların geleceği belirlediği piyasa ortamında yaşadığımızı hatırlayalım. Yani beklentiler alınır, gerçekler satılır.

Yıllık döngülerden biri: Çift basamak getiri ayları (dolar bazlı hesaplama) ve bazı tespitler

Bu şekilde onlarca farklı parametre üretilebilir: yeter ki doğrulanmış bir matematiksel hesabın parçası olabilsin veya bu hale getirilebilsin isteriz. Farklı ilişkileri ortaya koyarken, en az beklenenin de gerçekleşme ihtimali üzerinde durulmaktadır. AMZN özelinde bakarsak:

a. 13 aydır % 20 üzeri getiri görülmemektedir: şubat ayı da bu hesaba dahildir

b. 19 aydır % 25 üzeri getiri görülmemektedir

c. Mart ayı getirileri tarihte çift basamaklı oluşmamıştır (-/+)

d. Tüm şubatların en iyi getirisi 2024’te yaşanmıştır

e. Nisan getirileri, tarihsel olarak sönmeye devam etmektedir

c,d,e: beraber değerlendirildiğinde tepki-etki-tepki döngüsü işleyebilir görülebilir. Bu 3 ayı zamanda ilerleterek blok halinde değerlendirirsek, getiride normalleşme veya ortalamayı yakalama hali beklenebilir. Blok olarak gördüğümüzde ortalama getiriye dönüş isteğinde olabilir.

Ortalamaya dönüş hali oluşacak ise, geçmişten günümüze pozitif uyumsuzluk hali beklenmelidir: gösterge analizi bunun cevabını verebilir olacaktır: her göstergenin kendince formülü olduğunu ancak tek gerçek olduğunu (piyasa getirisi) unutmuyoruz.

Blok gelişmeler hali: Dönemler hesabı

Bir görüş olarak 3 aylık blokları değerlendirirsek: son 3 dönem dipten başlayan yükselişin açıklaması açıktır: piyasa getirisi (kayıplar) sonucu ortalamaya geri dönen fiyat halinin daha fazla düşmesini engelleyecektir. Bu durumu 40 – 42 çeyrekler hesabı üzerinden yapmak da mümkündür.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!