Altında kazançlar dağılıyor

Altın gibi, emtia piyasalarında kazandıran veya kaybettiren sebepleri haberlere bağlasak da gerçekleri tablolardaki rakamlar ve kazançlar sunmaktadır. Yani sırf piyasada oluşmuş rakamlara ve performanslara bakarak bakış üretmek mümkündür. Zamanla da bu bakışı güçlendirerek geleceği kazanmak mümkündür. Bakışımızı doğrulamak için de geçmiş vakalar üzerinden çalışmalar sunuyoruz.

Önemli getiriler dönemi

Bu ifade oldukça riskli ve fırsatlı durumları içermektedir. Son 5 yıldaki performansa bakınca, son 2 yıldaki getiri yığılmaları farklı anlamlar taşıyabilir. Bu farklılıklar içindeki belirsizlikleri azaltacak olan biraz daha matematik, geometri kullanmaktır. Biz de tarihsel olarak onu yapıyoruz.  Bu getirilerin devam edip etmeyeceğini belirleyen, geçmiş getirilerin oluşurken gösterdiği geometridir.

Bir bakalım: 2018 haftalık getirilerin yumuşak seyirde yükseliş sonrasında hızlı arttığı dönem gördük.  Bu getiriyle birlikte oluşan göstergelerin değerlerinin zayıflamamış olması ileriye yönelik pozitif mesajlar almayı sağlamıştır. Sonuçta 2020 getirileri de bu geçmişle ilişki yardımıyla açıklayabiliriz. Açıktır ki haberlerin geçmişle bağlantısı açık şekilde bulunamaz, bulunursa da harika olacağı açıktır. Bu tür modellere de ihtiyaç vardır.

Performansı dağılımı

Kilit durumları ifade eder: incelenen dönemlerdeki performans dağılımlarının yığıldığı bölge gelecekteki hareketler için belirleyicidir.  Son 5 yıl üzerinden bakarsak: ilk 2-3 yıldaki göstergelerde düşük dalgalanma, son 2-3 yıldaki getiriyi sağlamıştır. Nedensellik ilkesi çalışır ve geleceği geçmişe bağlar.

Her dalgalanmanın normalleşme ihtiyacı vardır

Borsa endeksinde olduğu gibi, yüksek performanslı dönemin sindirilmesi gerekir. Model gereği buna yeni enerji birikimi olarak bakmaktayız. Son 2 yıldaki tempo geometrisine bakınca önemli yükselişlerin 2020 sonrasında görülmesi de zorlayıcı döneme girildiğinin işaretidir: geçmişin günümüze etkisi son derece önemlidir.

Son 5 yıllık getiriye bakalım: Kasım 2019dan bu yana 50 puan (%50) yükseliş görüldü ve toplam getiri içinde payı büyüktür. Düzeltmenin bitmesi sonrası yeni yükselişler başlayacaktır. Detayları eğitimde veriyoruz.

Finansal, kripto varlıklar üzerine işlem yaparken klasik çözümlerden daha iyisi vardır, fırsatı keşfedici grafik bakış için etkili vaka eğitimleri: https://www.paraborsa.net/iletisim/

Yavaşlama ve gerileme döneminde, sürdürülebilir büyüme ölçekli kalmayı düşünen firmalar için nakit üreterek büyüme odaklı ticari yatırım ve pazar keşfi vaka çalışması:  http://www.ekonomist.com.tr/kapak-konusu/ihracati-artirma-yollari.html

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN