Altın, “korku”dan beslenmeye devam ediyor

Altın, tüm piyasalara yayılan korku sebebiyle yükselmeye devam ediyor.

ABD ve Avrupa’daki borç krizinin yerli yerli yerinde duruyor olmasında dolayı yatrımıcnın endişesinin  korkuya dönüşmesi ile altın güvenli liman olarak yükselişini sürdürüyor.

Yüzde 0.3’lük kaybından sıçrayan spot altının onsu yüzde 0.5 değer kazanarak Singapur’da 12.02 1,654.35 dolara yükseldi. 1,681.72 dolarla dün rekor kıran altın, bu hafta yüzde 1.6 artışla 4 mart tarihindeki üst üste 5 haftalık kazanç serisini kırmaya hazırlanıyor.

“Altın dört bir yandan destekleniyor ve biz haliyle bir yükseliş trendi bir boğa durumu görüyoruz.” diyen Cinda Futures Co traderı Yang Shandan “Korku tüm piyasalara sıçrıyor.” yorumunda bulundu. Shandan, Futures Daily ve Securities Times tarafından altın analistleri kategorisinde ikinci sırada yer alıyor.

Aralık teslimli altının onsu dün 1,684.90 dolar ile tüm zamanların en yükseğine ulaştıktan sonra New York’ta pek fazla değişim göstermeyerek 1,656.60 dolardan işlem gördü. ETF’deki altın varlıkları üst üste 9 gün değer kazanarak 4.1 metrik ton yükselişle 2,182.572 metrik tona ulaştı.

Kaynak: http://www.bloomberght.com/kuresel-piyasalar/haber/938449-altin-korkudan-beslenmeye-devam-ediyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir