Altın Fiyatları: Ayı-Boğa Ekseni

Gram Altın: Ayı – Boğa ekseni

Gram altın için genel görüşümüz yıllardır aynı: geçmiş yazılarda arada görülebilecek düzeltmelere işaret etsek de ana eğilimin korunduğunu izlere bakarak belirtebiliriz. Son 3 yıllık getiride gram altın % 280 ile 3 misline yaklaşırken, döviz getiri ortalaması % 150 civarında kalmıştır. Toplumsal beklentilerin, piyasadaki gelişmelerle ne yöne çevrilebildiği konusunda önemli hikaye döviz – altın eksenindeki hikayelerden çıkarabiliyoruz. Bu eksen dağılımına göre yatırım fonlarına bakarsak: altın fonlarının yönetilmeye değer piyasa üstü performans göstermediğini vurgulamak gerekir. Açıktır ki kullanılan modeller güncelliğini ve gelişme kapasitesini yitirmiştir. Talep oluşmazsa daha iyisi için arayış da oluşmayacaktır. Rekabet avantajı üreten yöneticiler gerekmektedir.

Gram altın için 3 yılın hikâyesi: yataya dönmüş piyasa “artık” daha fazla iştah mı içeriyor?

Geçmişteki getiri kırılmaları ve sonucunda gelen düşüşlerin toparlanması aylar alabilmekte idi. Bu kırılmaların doğası değiştikçe algoritmalar da buna göre cevap vermeye başladı ve sonucunda geleceğin izleri farklılaşıyor: gelecek geçmişe göre daha az kırılgan, daha fazla iştah içinde veya boğa eğiliminde olacaktır. Ayı boğa ekseni göstergesi üzerinden düşünürsek ibre boğalara kaymaya devam etmektedir. Devam eden süreçlerin doğasını “tutarlılık” ölçütü üzerinden farklı bir analiz metodu olarak görebiliriz.

Basit hesaplamaların gösterdikleriyle devam edebiliriz: 10-12 günlük ortalamalar yıllık kararların mini temel taşları olarak belirtilebilir. Son 3 yılın içinde haftalık ortalamalar üzerinden belirtirsek detaya çekmeden sorabiliriz: 12 haftalık ortalama ne sıklıkta, hangi zaman dilimlerinde direnç veya destek özelliği göstermiştir?

Buna göre 12 haftalık ortalamanın destek özelliğini gösterdiği dönemi en sık 3 yıl veya 36 ayın çeyreğinde görmekteyiz (%25lik dilim). Bunun ardına biriken hareketlerin başlangıç noktası olarak devam edersek modelin tutarlı sinyaller vermeye başladığını görmekteyiz. Birikimli hareketin ilk dönemleri ve tempo göstergesi olabilecek algoritmaların çarpan etkisi de geleceğin oluşması anlamına gelmektedir. Böylece eğitim çalışmalarımız hakkında ipucu da vermiş olduk.

3 yılın hikâyesinin geleceğe tortusu: 12 haftalık ortalamadan uzaklaşma isteği veya daha fazla iştah?

—-> al-sat ticaretini sıkça yapanlar için 12 günlük ortalama gösterge olabilir. Bu ortalamaların destek özelliğinin kuvvetli olduğu dönemler geçmişe daha fazla yığılmaya başladı. Destek olarak zayıf kaldığı veya altına sarkmaların görüldüğü dönemler ise yakın geçmişte daha fazla görülüyor. Risk iştahı azalmış görünmüyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!