Para & Borsa

Alımlar Artabilir!

Aydın Eroğlu – 25.07.2016

Çok zor bir haftayı geride bıraktık. Bu haftaya alımlarla başlanılmasını bekliyorum. Her şerde bir hayır vardır dendiği gibi, hafta sonu siyasiler arasında yıllardır özlediğimiz tablolar oluşmaya başladı. CHP’nin Taksim mitingine Ak Parti’nin de destek vermesi, anayasa değişimi gibi bir çok tıkanan sorunun hızlı aşılmasına yarayabilir. Uzun zamandır görüşmeyen cumhurbaşkanı ve muhalif siyasi liderler, cumhurbaşkanının daveti üzerine buluşuyorlar. Ben siyasi gerilimlerin düşeceğini ve bu ortamın pozitif yansımalarını bekliyorum.

Önümüzdeki sürecin yönü Türkiye – ABD ilişkilerine göre belirlenecektir. Eğer ilişkilerde gerginlikler daha da artacak olursa, o zaman rating riskimiz de artar. Ama ben ilişkilerin yumuşamaya başlamasını bekliyorum. Bu nedenle rating risklerimizin azalacağını Moody’s ve Fitch’in notlarımızı düşürmeyeceğini düşünüyorum.

Onarım Haftası Olacak

Bu hafta onarım haftası olacaktır. 75.000 seviyelerinin görülmesini bekliyorum. Ama bu seviyenin üzerine şimdilik çıkabilir miyiz emin değilim.

Gelişmiş Ülkelere Para Girişleri Sürüyor!

Brexit gelişiminin de etkisi ile gelişmiş ülkelerde düşük büyüme sıkıntısı yeniden baş gösteriyor. Bu nedenle ECB düşük faiz ile likidite sunmayı sürdürüyor. Önceki hafta FED’in faiz artışlarını da gündem dışına atmıştık. Tam da gelişmiş ülkelere yeniden girişler başlamışken bir darbe girişimi yaşandı. Darbe girişiminin yaşandığı hafta Türkiye’de 800 Milyon Dolar tahvil piyasasına, 400 Milyon Dolar da hisse senedi piyasalarına olmak üzere, toplam 1.2 Milyar Dolar girişler yaşanmıştı.

Cuma gecesi vatan hainleri ülkemize böyle bir tablo yaşatmamış olsaydı, muhtemelen 85.000 dirençlerine ulaşmış bir BIST görecektik. Şimdi ise rating korkuları ile beklenmeyen bir düşüş yaşadık. Ama mevcut ortamda Türkiye’nin fonlama sıkıntısı yaşamasını beklemiyorum. Bu düşüşler alım fırsatı olarak geride kalacaktır görüşündeyim.

TCMB faiz indirimlerini sürdürmelidir. Hükümet de, güveni arttırmak için yapısal reformları çok hızlı devreye sokmalıdır. Ben bunların çok hızla devreye alınmasını bekliyorum.

NOT: Yazı,09:11’de borsaanalizci.com’da yayınlanmış, aynı zamanda 25 yeni teknik analiz alım öngörüsü paylaşılmıştır!


Etiketler:
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx