Alarko GYO Hisse Yorumu / TEB Yatırım – (15.04.2016)

Alarko GYO Hisse Yorumu

Öneri: AL
Hedef hisse fiyatı: 60,0 TL
Getiri potansiyeli: %91

Alarko GYO’nun yüksek döviz cinsi nakit ve finansal varlığı (79 mln USD ve 6,7 mln EUR) ile borçsuz güçlü bilançosu, portföyündeki Hillside tatil köyü ve dükkanlardan düzenli kira gelirleri (yılda yaklaşık 7 mln USD) ve portföyünde proje geliştirilebilecek arsaları bulunmakta. 251 mln TL tutarında nakit ve finansal varlıkları hariç tutarsak şirketin gayrimenkulleri %79 oranında oldukça yüksek iskontoyla hisse fiyatına yansımakta (GYO’larda ortalama gayrimenkul iskontosu %28). Defter değerinin yarısı seviyesinde değerle işlem gören ALGYO yatırım için cazip seviyelerde bulunuyor (GYO’lar ortalama 0,8 defter değeri ile işlem görüyor).

636 mln TL net aktif değerine göre yaptığımız hesaplamada ALGYO hisseleri için 60 TL hedef fiyat hesaplıyoruz. Buna göre %91 oranında getiri potansiyeli taşıyan ALGYO için temel önerimiz “AL”.

Kurlardaki (özellikle USD/TL) hareketler şirketin finansal sonuçlarını etkilemekte. Alarko GYO’nun toplam portföyünün %67’si döviz cinsi nakdi varlıklar ile döviz cinsi kira getirisi olan varlıklardan oluşmakta ve kira gelirlerinin %75’i dövize endekslidir. Şirketin yıllık kira gelirinin gayrimenkullerinin değerine oranı (kira verimi) %8,3 seviyesinde.

USD’nin TL karşısında güçlenmesinin de etkisiyle şirketin gayrimenkul portföyünün TL cinsinden değeri son iki yılda %36 arttı. Şirket en önemli gayrimenkulü Hillside Beach Club’dan her yıl düzenli yaklaşık 5 mln USD kira geliri elde etmekte.

Şirketin otel, rezidans ve dükkanlardan oluşan karma proje geliştirmek istediği, ancak imar değişikliği beklentisiyle uzun yıllar proje gerçekleştirmediği Maslak arazisinin, bölgede kalan son yapılaşmamış alanlardan bir tanesi olması nedeniyle değer artış potansiyeli yüksek.

Şirketin Maslak arazisindeki imar sorununun çözülmesi ve mevcut arsalarında yeni proje geliştirmesi hisse için olumlu katalizör olabilir. Aynı bölgedeki 1453 Maslak Projesinin arsa bedeline göre şirketin Maslak arsasının değerinin mevcut ekspertiz değerinin üç katını aşarak 171 mln TL’ye ulaşabileceğini hesaplıyoruz, bu da hisse başına net aktif değerini 71 TL’ye ve gayrimenkul iskontosunu %84’e yükseltir.

Az da olsa düzenli nakit temettü dağıtan Alarko GYO’nun bilançosuna göre temettü potansiyeli yüksek. 31.05.2016’da hisse başına 0,63 TL nakit temettü (%2 temettü verimi) dağıtacak şirketin bilançosunda hisse başına 48,5 TL birikmiş kar bulunuyor.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!