Aksa Enerji Hisse Yorumu / Yapı Kredi Yatırım – (13.01.2022)

Yüksek döviz bazlı VAFÖK

Öneri AL
Kapanış Fiyatı TL 10.95
Hedef Fiyat TL 17.50
Potansiyel Getiri 60%

Aksa Enerji için 12 aylık hedef hisse fiyatımızı makro varsayımlarımızdaki değişikliklerden sonra 12.4 TL’den 17.5 TL’ye güncelliyoruz. 12 aylık hedef fiyatımız %60 getiri potansiyeline işaret ediyor. Hisse için AL tavsiyemizi koruyoruz. Hisse, 2022 beklentilerimize göre 3.6x FD/VAFÖK ve 5.8x F/K çarpanlarıyla işlem görüyor, bu da 3 yıllık ortalamalara göre sırasıyla %34 ve %57 iskontoya işaret ediyor. Önümüzdeki üç yıllık dönemde, TL bazında %58 VAFÖK ve %91 net kar YBBO elde etmesini bekliyoruz.

 2022 yılında yabancı para bazlı VAFÖK’ün payının artması bekleniyor. Kuzey Kıbrıs ve Afrika operasyonları nedeniyle Şirket’in VAFÖK’ünün %73’ünü yabancı para oluşturmaktadır. 2022 yılında Özbekistan santrallerinin VAFÖK katkısının 68 milyon USD olmasıyla birlikte döviz bazlı toplam konsolide VAFÖK’ün payının artmasını öngörüyoruz.

 Spot elektrik fiyatları tarihi zirvede. Spot elektrik fiyatları esas olarak TL’nin USD karşısında değer kaybetmesinden ve doğalgaz fiyatına gelen zamlardan dolayı 2021 yılında çok hızlı yükseldi. 2022 yılında spot elektrik fiyat ortalamasını 1,150 TL/MWs olmasını öngörüyoruz, bu da geçen senenin ortalamasının iki katından daha yükseğe işaret ediyor. Aksa Enerji yurtiçi elektrik satışlarının yaklaşık %60’ını spot piyasaya satmasından dolayı fiyat artışlarından olumlu etkilenmesini öngörüyoruz.

 Güçlü finansal pozisyon: Şirket, son 3Ç21 finansallarına göre 1.5x Net Borç/VAFÖK rasyosu ile emsallerinin ortalama 4.5x rasyosuna kıyasla finansal olarak daha iyi konumdadır. Özbekistan yatırımının katkısı da finansalları destekleyecektir.

 Riskler. Beklenmeyen gecikmeler, yurtdışı yatırımlarında tahsilat riski, beklenenin üstünde yatırım harcamaları, Türkiye’de elektrik fiyatlarında olası keskin düşüş ve TL’nin USD karşında değer kazanması ana riskler arasında sayabiliriz.

Kaynak: Yapı Kredi Yatırım