Aksa Enerji Hisse Yorumu / Oyak Yatırım – (30.07.2013)

Aksa Enerji Hisse Yorumu

Doğru Zaman…

Hisse Fiyatı (TL) 2.92
Hedef Hisse Fiyatı (TL) 4.24
Yükseliş Potansiyeli 45%

Aksa Enerji büyümeyi planlıyor. Türk elektrik sektöründe 10 milyar kwh satışla önemli bir oyuncu olan Aksa Enerji mevcut 2,071MW kurulu gücünü 2015 yılına kadar 2,538MW seviyesine çıkartarak elektrik tüketimindeki büyümeden faydalanmak istiyor. Şirketin lisanslı ancak finansmanı sağlanmamış projeleri ise 1,1126MW ek kapasitenin gelebileceğine işaret ediyor.

Göynük Linyit Santrali 270MW kurulu güce sahip olacak. İnşa halindeki santral 2015’te devreye girdiğinde Aksa Enerji linyit kaynaklı üretime başlayarak kendini ayrıştırmış olacak. Şirket bu yıl içinde toplam 72MW kapasiteli üç santrali Kazancı Holding’den devralaacak, bunun yanı sıra kurulu gücü 149MW artıracak 3 rüzgar santrali ve 1 HES’in yatırımları devam ediyor.

Kazancı Holding Mayıs 2013’te 4TL fiyatla 100mn AKSEN hissesi sattı. 2010’da yapılan halka arz halka açıklık oranını %6 ile sınırlamış, bu sebeple hisseye ilgi sınırlı olmuştu. Satışı yapılan 100mn hisse ile halka açıklık oranı %21.5’e yükselirken yatırımcı ilgisi de zamanla artacaktır.

20 Mayıs’ta başlayan hisse satış sürecinin ardından AKSEN piyasanın %26 altında getiri sağladı. Pay satışının ardından hisse fiyatının çökmesini gelişmekte olan piyasalara gelen satıştan kaynaklanan yüklü miktardaki yabancı satışına bağlıyoruz. Mevcut seviyelerin özellikle Türkiye’deki elektrik talebi büyümesinden faydalanmak isteyen uzun vadeli yatırımcılar için fırsat oluşturduğunu düşünüyoruz.

Kazancı Holding Aksa Enerji’ye olan 312mn TL borcunu ödedi. Yatırımcı için bir endişe kaynağı olan ilişkili taraflardan alacaklar Kazancı Holding’in hisse satışından yarattığı para ile ödenirken, Aksa Enerji’nin net borcu %30 düşerek kur oynaklığına karşı zaayifet azaldı.

2013 için karamsarız. 2012’de doğalgaza yapılan zamların tam etkisi Aksa Enerji’nin 2013 finansallarında görülecektir. Üretim portföyündeki %80 doğalgaz ağırlığı halka açık şirketler içinde en yüksek olanıdır. Başta yaşanan maliyet baskısı sebebiyle VAFÖK marjının 2012’de %17.5’ten 2013’te %13.5’e gerilemesini bekliyoruz.  Yurtdışına yapılan satışların kısa vadede yeniden başlamasını ise beklemiyoruz.

Rusya’dan doğalgaz fiyatları ile ilgili bir haber gelmesi tetikleyici olabilir. Türkiye’nin Rusya ile olan doğalgaz anlaşmasındaki fiyatın aşağı yönlü revize edileceği rivayet ediliyor. Böyle bir revizyon Türkiye’nin sübvanse edilen doğalgaz fiyatlarındaki baskıyı azaltacağından doğalgaz santralleri için oldukça pozitif algılanacaktır.
Halka açık şirketler arasında en yüksek doğalgaz payı bulunan Aksa Enerji ise bu durumda öne çıkabilir.

AKSEN’i Endeks’in Üzerinde Getiri tavsiyesiyle araştırma kapsamına alıyoruz. Hisse için Hedef fiyatımız 4.24TL olup, %45 yükseliş potansiyeline işaret etmektedir. Hisse satışının ardından görülen piyasanın %26 altındaki performansın bir fırsat oluşturduğunu düşünüyoruz, buna karşın şirketin FD/VAFÖK çarpanına bakıldığında agresif yatırım süreci nedeniyle uluslararası benzer şirketlere göre %33 primle işlem gördüğünü belirtmek gerekiyor.

Raporun tamamı için tıklayın.

OYAK Yatırım Araştırma

Tüm Aksa Enerji hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir