Akenerji Hisse Yorumu / Şeker Yatırım – (19.08.2014)

Akenerji Hisse Yorumu

Net kar beklentileri karşılayamadı…

Ak Enerji, 2Ç14’de beklentilerin altında 0.02 milyon TL net kar açıkladı. Şirket geçen yılın aynı döneminde 7 milyon net zarar açıklamıştı. Şirketin açıklamış olduğu net kar rakamı, beklentimiz olan 9 milyon TL ve piyasa beklentisi olan 11 milyon TL net kar rakamının altında gerçekleşti. 2Ç14’te 7mn TL kur farkı gelirine karşın (2Ç13’te kaydedilen 90mn kur farkı gideri ile karşılaştırıldığında), düşük operasyonel faaliyetler ve kaydedilen 6.4mn TL ertelenmiş vergi gideri (2Ç13’te 21mn TL ertelenmiş vergi gelirine karşılık) net kar rakamını olumsuz etkiledi. Özellikle artan maliyetler(yağışların az olması nedeniyle hidroelektrik santrallerin katkısının az olması ve doğal gaz santrallerindeki artan maliyetler) operasyonel sonuçları 2Ç’de olumsuz etkiledi.

2Ç14 sonuçlarının beklentilerin altında kalması nedeniyle hissenin bugün olumsuz etkileneceğini düşünüyoruz. Hatırlanacağı üzere şirket en büyük beklentisi olan Egemer doğalgaz santralinin 320 MW’lık son gaz trübünün 5 Haziran 2014 tarihinde devreye alması ile birlikte bu santralde toplam 904 MW’lık kapasiteye ulaştı. Şirketin buna göre toplam üretim kapasitesi de 1.551 MW seviyesine ulaşmış oldu. Egemer’in olumlu katkısının yılın ikinci yarısından itibaren finansallar üzerinde görülebileceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla bu aşamada Ak Enerji’nin uzun vadeli projelerini baz alarak “AL” olan önerimizi koruyoruz. Şirket için hedef hisse fiyatımız 1.45 TL seviyesinde bulunurken cari hisse fiyatına (1.17 TL) göre %24 kazandırma potansiyeli taşımaktadır.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir