Akçansa Hisse Yorumu / Oyak Yatırım – (16.01.2024)

Endeks Üzeri Getiri

Fiyat (TL) 152.40
Hedef Fiyat (TL) 244.60
Yükseliş Potansiyeli %60

Hisseyi neden beğeniyoruz?

Elektrik ve petkok fiyatlarındaki düşüşler karlılığı yüksek ölçüde arttırmıştır. 9A23 sonuçlarına göre ortalama FAVÖK marjı %26.6 olarak gerçekleşmiştir. Tahminlerimize göre FAVÖK marjının 2023 yıl sonu sonuçlarında ciddi bir yükselişle %26.8 olarak gerçekleşmesini bekliyoruz. Çimento sektöründe yılın 4. Çeyrekleri mevsimsellik sebebiyle diğer çeyreklere göre zayıf geçecektir fakat bu sene Marmara depremi öncesi önlem amaçlı özellikle İstanbul’da başlayan kentsel dönüşüm hareketinin etkisiyle gelirlerde önceki çeyrekle kıyaslandığında hafif aşağıda kalacak olmasına rağmen yıllık bazda %175 artış gerçekleşeceğini öngörmekteyiz. Ayrıca yıl içerisinde bu kentsel dönüşüm hareketinin ivme kazanıp gelirlere pozitif katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.

Akçansa’nın kapasite kullanım oranı %90’ın üzerinde seyretmekteydi, 2024 yılı içerisinde kapasite kullanımının tam kapasiteye daha da yaklaşacağına inanıyoruz. Şirketin büyüme politikası büyük satın almalar yerine yapılan bakım onarım çalışmaları esnasında gerçekleşen ufak kapasite artışları ile küçük ama daha düzenli ve karlılığı en optimal şekilde arttırıp kapasite kullanım oranını düşürmeyecek şekilde büyümektir. Ayrıca Akçansa satış kanallarındaki esnekliği sayesinde kapasite artışına ihtiyaç olmadan ürünlerin yurt içi veya yurt dışında satışına karar verilebilmesi karlılığını pozitif etkileyecektir.

Katalistler

Marmara Bölgesindeki kentsel dönüşüm hareketi ve kentsel dönüşümü destekleyen yasaların çıkmaya devam etmesi, maliyet tarafında düşen elektrik ve petkok fiyatlarının stabil devam etmesi ve şirketin fabrikalarında yaptığı bakım onarım çalışmaları esnasında kaydedilen kapasite artışları.

Riskler

Elektrik ve petkok fiyatlarında düzeltmeler yapılması, konut inşaatlarının azalmasına sebep olacak yeni parasal sıkılaşma politikalarının uygulanması, hammadde fiyatlarının artması ve çimento fiyatlarının azalması veya fiyatlara kota getirilmesi.

Değerleme

AKCNS için hedef fiyatımız olan 244,60 TL/hisse hisse için %60 yükselme potansiyeline işaret ediyor. Hisse için Endeks Üzerinde Getiri tavsiyemiz bulunuyor. AKCNS 2024 tahminlerimize göre 4.9x FD/FAVÖK çarpanı ile işlem görmektedir.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Oyak Yatırım 2024 Strateji Raporu