Akbank 2019 6 Aylık Bilanço Analizi / GCM Yatırım – (26.07.2019)

Akbank’ta 2Ç19’da görece pozitif finansal sonuçlar…

Bankanın takipteki krediler rasyosu, yatay seyreden toplam kredi büyümesinin ve artan mevduat maliyetlerinin kredi-mevduat makasını baskılamasının da etkisiyle 2. çeyrekte %5,1 olarak gerçekleşmiştir. Net ücret ve komisyon gelirleri ile net faiz gelirinde dönemsel bazda artış görülse de, enflasyona endeksli menkul kıymet gelirlerinde düşüş olmuş ve net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %20 azalmıştır. Banka kredilerde yıllık bazda %4,9 küçülme yaşarken, bir önceki çeyreğe göre ise TL bazlı krediler %1,8 oranında daralma göstermiştir. 2Ç19 döneminde aktifler 375 milyar 827 milyon TL olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla mevduatları da %3,9 artarak 229 milyar 503 milyon TL oldu. Toplam mevduatlar tarafında TRY mevduatlarda sınırlı artış, döviz mevduatında ise gerileme gözlenmektedir.

Banka, bu dönemde 1 milyar 278 milyon TL net konsolide kar elde etti. Bu kar piyasa beklentisi olan 1 milyar 210 milyon TL’nin ve bizim beklentimiz 1 milyar 240 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşti. Banka, 222 milyar TL’si nakdi kredi olmak üzere ekonomimize toplam 270 milyar TL kredi desteği sağladı. Banka’nın sermaye yeterlilik oranı ise %17,7 seviyesine ulaştı. Bu dönemde TRY’deki değer düşüklüğünün olumsuz etkisine rağmen, Banka’nın SYR’si kredi büyümesinin olmaması ve likit varlıkların etkisiyle artmıştır.

Swap kaynaklı alım satım zararları ve tahsilat gelirlerindeki düşüş itibariyle ticari zarar ve diğer faaliyet gelirlerindeki düşüş 2Ç19 döneminde net karı da baskılamıştır. Enflasyon tahminlerindeki düşüş çerçevesinde Banka’nın enflasyon beklentisini %14’ten %12’ye düşürmesi itibariyle de TÜFEX gelirlerinde daralma söz konusu olmuştur. Net ücret ve komisyonlardaki güçlü artış eğilimi ise devam etmektedir. Bu dönemde bankanın öz sermaye karlılığı %11,4, aktif karlılığı %1,5 olmuştur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN