Ak Sigorta 2017 1. Çeyrek Kâr Rakamlarını Açıkladı

Aksigorta’dan İlk Çeyrekte  615,4 Milyon TL Prim

Aksigorta’nın 2017 yılı ilk çeyrek finansal sonuçları açıklandı. 2016’da 1,9 Milyar TL primle, üretimini geçen yıla göre yüzde 17 artıran Aksigorta, yılın ilk çeyreğinde de 615,4 Milyon TL prim üretti. Ocak – Mart 2017 döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre hayat dışı sigorta sektörü yüzde 11 büyürken, Aksigorta prim üretimini yüzde 23 artırarak dikkat çekici bir performans sergiledi.

Aksigorta, Sağlık, Trafik, Yangın branşlarında hedefine ulaşırken, Kasko, Sorumluluk, Genel Zararlar ve Nakliyat branşlarında sektörün üzerinde büyüdü.

Yılın ilk çeyreğinde de ürün portföyünü daha karlı bir dengeye oturtmaya devam eden Aksigorta, oto dışı branşların portföyü içindeki payını yüzde 53’e yükseltti. Teknik karlılığı, 34 milyon TL seviyesinde sonuçlanan Aksigorta’nın sigortacılıktaki teknik karlılık göstergesi olan bileşik rasyosu, 10 puan iyileşerek, yüzde 99 seviyesinde gerçekleşti. Yüzde 70 seviyesinde gerçekleşen hasar prim oranındaki 7 puanlık iyileşme, bu gelişmede en büyük katkıyı sağladı. Geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 100’ün üzerinde bir artışla, 24,5 milyon TL dönem karı elde eden Aksigorta, stratejik büyüme alanı olarak belirlediği banka kanalında; öncelik verdiği yangın, kasko, sağlık ve mühendislik branşlarında sektörün üzerinde büyüme göstererek başarılı bir performans sergiledi. Aksigorta, Mart sonu itibariyle özsermaye karlılık oranını %20 seviyesine taşıdı. Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) bazında hazırlanan finansal tablolara göre ise Aksigorta net karı 33,3 milyon TL’e ulaştı. Başarılı yatırım politikaları sayesinde toplam yatırım portföyü büyüklüğü 1,2 milyar TL’ye ulaşan Aksigorta, şeffaf ve güçlü bilançosuyla sektörde ayrışmaya devam etti.

Hayata geçirdikleri pek çok yeni ve yaratıcı ürün ve uygulamaları ile tüm stratejilerini müşterilerini daha fazla odağa alarak geliştirdiklerini belirten Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, şunları söyledi:

“Karlılığı yakalamış, sermayesi güçlü, finansalları ve bilançoları son derece şeffaf bir şirket olarak 2017’nin geri kalan döneminde de dengeli bir portföy yaratmaya, sektörün üzerinde büyüyerek pazar payımızı korumaya, banka kanalında ivmelenmeye, acente kanalımızın portföy karlılığını iyileştirmeye, dönüşüm projelerimizi sürdürmeye, müşteri odaklı hizmet anlayışımız doğrultusunda dijital dönüşüme ve inovasyona yatırım yapmaya ve piyasa değerimiz ile hisse performansımızı yükseltmeye devam edeceğiz. Sadece fiyat odaklı değil, yüksek hizmet kalitesi ve farklılaşan ürünlerimiz ile rekabet içinde yer alacağız. Müşterilerimizin, aileleri ve sevdikleriyle birlikte geleceğe güvenle bakmalarını mümkün kılmak, hedeflerimizin odak noktasını oluşturacak.”