Ak Enerji Hisse Yorumu / Garanti Yatırım – (06.07.2012)

Ak Enerji Hisse Yorumu

2012-sonu hedef fiyatımız 2.50TL %17 artış potansiyeli sunmaktadır.

Ak Enerji’nin cazip bir üretim portföyü olsa da, yüksek borçluluğun ve şirketin yoğun yatırım planlarının bir sermaye artışını gündeme getireceğini düşünüyoruz. Yaz aylarında mevsimsellik ile artacak elektrik fiyatları ise Ak Enerji’yi olumlu etkileyecektir.

Yüksek borçluluk nakit yaratımını sınırlıyor.

Ak Enerji’nin 1Ç12 sonu itibariyle 1.4mlr TL net borcu bulunmaktadır. Önümüzdeki
yıllarda faaliyet seviyesindeki iyileşmeler, yüksek finansal giderlerin etkisiyle gölgelenecektir. Orta vadede sınırlı nakit yaratımı da yatırımcı ilgisini azaltmaktadır. Buna karşın beklenen AkCEZ hisse satışı ikinci yarıda borçluluğu azaltmaya destek olacaktır.

Ak Enerji mevcut 716MW kapasitesi ile en büyük bağımsız enerji üreticilerinden birisidir. Ak Enerji, Türkiye elektrik dağıtımında %6.8 paya sahip olan SEDAŞ ile dağıtım ağının rekabetçi avantajlarından faydalanmaktadır. Şirket kapasite artış planlarını sürdürmektedir. 2014 yılında devreye girmesi beklenen 900MW gücünde planlanan EGEMER santrali için 1mlr ABD$ yatırım planlamaktadır. yatırımın % 30’u özsermaye ile karşılanacağı için şirketin sermaye artırımı
yapması gündeme gelebilir.

Ak Enerji 2012 yılında hidroelektrik santral kapasitesini 87 MW artıracak. Buna  karşın santrallerin devreye girecek olması nedeniyle düşük sezonda bu yatırımların 2012 yılı finansallarına etkisi sınırlı kalacaktır. Bu santrallerin tam olarak etkisi 2013 yılında finansallarda görülecektir ve karlılığı yüksek olan hidroelektrik santraller konsolide marjları olumlu etkileyecektir.

Mevcut/ 2012-sonu Hedef Fiyat: 2.14TL/ 2.50TL

Kaynak: GARANTİ YATIRIM MALİ PİYASALAR STRATEJİSİ – 2Y12

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir