AGHOL hisse: Vaka nereye gidiyor?

AGHOL: Hayatın parçası bir vaka daha

Nisan yazımızdan sonraki fırsat veren hamlesi ve hacimli yükselişini takip ettik. Elbette rastgele hareketlerin rastgele sonuçlarından bahsedemeyiz. Rastgelelik düzen içinde gelişir ve sonuçlar verir. Sonuçları olan hareketleri diğerlerinden ayırırken sürdürülebilir model içinde oluşumlarda kalmak gereklidir.

Neden nisan hareketlenmesi?

Nisan ayının özelliği tam yılın çeyreğine rastlamasıyla birlikte bir meydan okuma dönemi olarak görülebilirdi. Henüz 3 işlem ayını bitirmiş 2021 yılı verileri üzerinden analiz yapma çabasını da içeriyordu.

En basit analizle biten dönemi 2 parçaya bölerek inceleyebilirdik: bu şekilde bakınca da temiz bir tablo görebilmek geleceği net şekilde anlayabilmek için gerekli olacaktı. Acaba öylemi idi?

Kaldıraç noktasını 2021 yılı başından başlatarak ilerlediğimizde nisan yazısına dek geçen döneme bakarsak tam ortası şubat sonuna denk düşmekte idi. O tarihe dek ne görmüştük? Yani yılın o kısmı bittiğinde oluşan tablo neye benzetilebilirdi? Elbette model bakışla, değişmeyecek ve test edilmiş şekilde belirtiyoruz, vurguluyoruz.

—-> Böylece oluştuğunu gördüğümüz şablon formasyonun tekrarlanması halinde benzer sonucu da bekleyebiliyor olacağız.

Şubat sonuna dek geçen kısa 2021 döneminde 2 farklı alt dönemde “düzenli prim” hamlesi gördük. Bir başka deyişle istikrarlı yükselişi benimseyen algoritmik yatırımcılar kendilerini göstermeye başlamıştır. Algoritmadan yani kurallardan bahsettiğimize göre, bir süre sonra tekrar planlarını işletecekler demektir. Bu  da bizi kesin olarak model bazlı hatta davranışa dayalı bakışa götürmektedir.

—–> Ancak medyada model bazlı bakış en basit haliyle bile, kırıntı miktarda dahi görülmediği için piramidin alt kısmı düzenli kaybetme ihtimalini koruyacaktır.

Bu döneme dek olan primin sindirilmesi sürecinde algoritmalar çalışmaya devam etmiştir: ilgili nisan ayı yazımız öncesinde, mart sonunda tablo “anormal uyumsuzluk” haline bürünmeye başlamıştı ama henüz başında idi. Düşüş hızlanmışken, primli dönemden gelen algoritmalarda düşük şiddette yukarı yönlü hamleler başlamıştı: pozitif uyumsuzluk haline girmekteydik.

Sonucu olarak da, nisan ilk haftası biterken uyumsuzluk olgunlaşmaya başladı.

Bundan sonra ne olur?

Bu modele göre, yani 2021 yılını kaldıraç almamız halinde boğaların etkisini hissetmeye devam edeceğiz.

—>  Bir seri primsiz gün sonrası hareketlenme geliyor olacaktır.

İşlem profili (hacim, sıklık, tip)  tercihine göre model bazlı trend bakışı mümkündür.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!