Afrin Haberleri ve Piyasalarımız

Yaşar Erdinç – 21.02.2018

Dün Afrin konusunda gelişmelerle birlikte seans sonuna doğru borsaya sert bir satış gelirken, dolar/TL kuru 3.77 seviyelerinden 3.81’e doğru hareket etti. Suriye güçlerinin Afrin’e hareket ettiği bilgisiyle oluşan bu dalgalanmanın sonrasında piyasalarda ne tür reaksiyonlar görebiliriz?

Yukarıdaki grafikte BIST-100 endeksinin günlük hareketleri görülüyor. Birçok kişinin fark edeceği şekilde, günlük grafiklerde omuz-baş-omuz formasyonu oluştu. Bu görüntüye bakıldığında “112.500 desteği aşağı kırılacak, endeks 102-103 bin aralığına düşecek” yorumu yapılabilir. Fakat tabi ki konu bu kadar basit değil. Bu grafiğe bakan biri hemen “Endeksin 112.500’ü aşağı kırıp 102.500’e kadar gerileyeceğini düşünebilir ve o seviyeyi hedef verebilir. Bu tür bir yorumu okuyan beynimiz, sanki 1-2 gün içinde böyle bir düşüş olacakmış gibi kendini hazırlar ve beklenti yaratır. Fakat, piyasalar açılıp endeks yeniden yukarı doğru hareket ederse fiyatlar bu beklentiyi yanlışlamış olur. Okuyucular ise her an fiyatları izledikleri için ormana değil, yaprakların damarlarına bakmakla meşguldürler. “Yatırımcı ve Teknik Analiz Sorgulanıyor” isimli kitabımda omuz-baş-omuz (OBO) formasyonunu anlatırken, geçmişten örnekler vermiştim ve örneğin Petkim için geçmişte 13 defa OBO formasyonu oluşmuş ve bunu 7 tanesinde aşağı kırılmış, 6 tanesinde de yukarı yönlü hareket devam etmişti.

Devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN