Adana Çimento Hisse Yorumu / Garanti Yatırım – (27.10.2015)

Adana Çimento Hisse Yorumu

Potansiyel Getiri 15%

Adana Çimento 3Ç15 sonuçlarında tahminimiz olan 29mn TL’nin hafif üzerinde ve konsensüs tahmini olan 33mn TL ile paralel olarak 33mn TL net kar açıkladı. Gerçekleşen net kar ile beklentimiz arasındaki temel farklılık ise 15mn TL’lik iştirak karından kaynaklandı.

Şirket’in net satışları 3Ç15’te yıllık bazda %7 gerileyerek 103mnTL oldu. Bizim net satışlar beklentimiz 116mn TL iken, konsensüs beklentisi ise 110mn TL idi. Satışların beklentilerin bir miktar altında kalmasındaki en önemli etken ise Kurban Bayramı ve uzayan tatil nedeniyle Eylül ayındaki zayıf satış performansı oldu. Diğer yandan, Şirket’in ihracat gelirleri yıllık bazda %11 arttı ve zayıf yurtiçi talebi bir miktar telafi etti.

Şirket’in FVAÖK marjı 3Ç15’te yıllık bazda 2.4 puan daralarak %31.2 oldu ve bizim beklentimiz olan %30.2 ile uyumlu gerçekleşti. Akdeniz Bölgesi’nde çimento fiyatları yıllık bazda aynı seviyelerde kalırken, marjlardaki baskı üretim giderlerinden kaynaklandı.  Şirket’in özkaynak yöntemi ile muhasebeleştirdiği iştirak gelirleri beklentilerin üzerinde 15mn TL olarak gerçekleşti ve net kar kaleminde bizim tahminimizle sonuç arasındaki farklılığın ana unsuru oldu. Şirket bir önceki çeyrekte 7mn TL iştirak geliri elde ederken, 3Ç15’te ise 8mn TL iştirak geliri elde etmişti.

Sonuçların beklentilerle uyumlu olması nedeniyle, 3Ç15 finansallarının etkisinin nötr olmasını bekliyoruz. Şirket için 12 aylık hedef fiyatımız 7.60TL’yi ve “Endekse Paralel Getiri” tavsiyemizi sürdürüyoruz.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir