ABD’nin Tarım Dışı İstihdamı Piyasaları Allak Bullak Etti…

Utku Altunöz – 09.11.2013

Değerli para borsa takipçileri. Son zamanlarda piyasalarda devam eden oynaklık, küçük yatırımcıyı oldukça endişelendirmektedir. Borç krizi sorunu henüz aşılmışken ABD den gelen tarım dışı istihdam rakamları, sorunlar zincirinin son halkası olarak karşımızda. ABD’de gecikmeli olarak açıklanan tarım dışı istihdam Ekim ayında 204 binlik artış gösterdi. Ekim ayında hükümetin 16 gün boyunca kepenk kapatmasından dolayı beklentinin 122 bin olduğu istihdamda bu denli bir artış öngörülmüyordu. Rakam bu derece yüksek olunca bu durumdan başta Türkiye ve benzeri gelişmekte olan ülke ekonomilerdeki piyasalar etkilendi.

Tarım dışı istihdam nedir? Neden Önemlidir?

Değerli takipçilerim. Bilindiği gibi ABD ekonomisi, Dünyanın en büyük ekonomisidir. Hal böyle olunca ABD ekonomisinde meydana gelecek her türlü olumlu ve olumsuz gelişme, doğrudan ülke ekonomilerini etkilemektedir. Genelde her ayın ilk haftasında açıklanan rakamlar, ilgili aydaki tarım sektörü dışında çalışanların sayısındaki değişiklikleri gösterir. Tarım alanında yaz aylarında çalışan mevsimlik işçi sayısı, ülke ekonomisinde ki iyileşmeyi tahmin etmek açısından yanıltıcı sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle tarım sektörünün hesaplamanın dışına çıkarılması ile birlikte ortaya çıkan rakamlar, istihdamdaki gelişmenin analizinde daha sağlıklı sonuçlar ortaya koymaktadır. Amerika Merkez Bankası (FED) ekonomideki toparlanmayı hızlandırmak adına parasal genişleme olarak bilinen bir politika izlemektedir. Piyasa dolanımındaki nakit miktarını artırarak, yatırımlara üretime ve tüketime destek sağlamayı amaçlayan bu uygulama dolayısı ile istihdamda da artışın sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte FED’in bahsettiğimiz gevşek para politikası Dolar’ın değerini düşürücü bir etkiye sahiptir.

Peki şimdi ne olacak?

Doların hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında belirgin değer kazandığı son gelişmelerden sonra gözler Fed Başkanı Ben Bernanke’nin bu aksam yapacağı konuşmada olacak.

Yrd. Doç. Dr. Utku Altunöz

E-mail: utkual@hotmail.com

https://twitter.com/utkualtunoz

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir