ABD’deki Gelişmeler ve Borsa ve Dolardaki Son Dinamikler

Yaşar Erdinç – 27.02.2018

Haftaya olumlu başlayan piyasalarımız, yurt dışındaki gelişmelere uyumlu hareket ediyor.

Dış piyasalarda ABD borsalarından kaynaklanan olumlu bir hava var. Özellikle Dow Jones ve S&P500 endekslerinin yükselişi küresel olarak borsaları olumlu etkiliyor. Aşağıdaki grafik, dünkü kapanışlar ve bu sabah Asya cephesindeki açılışlar sonrasında, küresel borsaların getirilerini gösteriyor.

Görüldüğü üzere, haftaya yeşil bir başlangıç yapılmış durumda. Genel bir olumlu eğilimi güçlendiren ana unsur ABD endeksleri olduğu için, ABD borsalarındaki yükselişi analiz etmek ve bunun sürdürülüp sürdürülemeyeceği üzerine analiz yapmak daha mantıklı görünüyor. Son 3 işlem gününde ABD’de 10 yıllık faizlerde gerileme vardı. Ayrıca yüksek faizli junk olarak adlandırılan riskli tahvillere de talep gelince, ABD endeksleri güçlü yükselişler sergiledi. Dow ve S&P endekslerindeki sert düşüşlerin ana sebebi de faizlerin %3 seviyelerine yaklaşmış olmasıydı. Ama faizlerde gerileme olunca, dikkatler ekonomik büyümeye kaydı ve en azından bu aşamada “faizler artıyor” düşüncesinden kaynaklanan satış baskısı yerini alımlara bıraktı. Bu cümleden hareketle, ABD endekslerinde yeniden geri çekilmeler başlatacak gelişme, faizlerin yeniden tırmanışa geçmesidir.

Devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN