ABD Yaptırımları, Dolar, Borsa ve Ekonomi

Yaşar Erdinç – 02.08.2018

Bu akşam uzunca bir yazı hazırladım ve tam yayınlayacaktım ki; ABD yaptırımlara başlamış ve İçişleri sayın Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı sayın Abdulhamit Gül’ün varlıklarına el koyduğunu açıklamış. Türk Dışişleri Bakanlığından açıklama gecikmedi ve “Hiç bir amaca hizmet etmeyecek söz konusu saldırgan tutumun karşılığı gecikmeksizin aynıyla verilecektir.” açıklamasını yaptı. Abdülhamit Gül, Türkiye dışında hiçbir ülkede dikili ağacı olmadığını açıkladı.

ABD’nin Brunson’u gerçekten istediğini hiç zannetmiyorum. Çünkü böyle olsaydı, Twitter üzerinden tehditler savurup, yaptırım uygulayacaklarını söylemezlerdi. Bu iş diplomasi yoluyla çözülürdü. Amaç üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek.

Kurt suyun başına gelmiş ve su içerken yan tarafta suyun uzağında duran kuzuya “Suyu bulandırma, şimdi seni yerim” demiş. Kuzu da “Ben sudan en az 5 metre uzaktayım sen su içiyorsun ve ben suyu bulandırmıyorum” diye cevap vermiş. Kurt kuzuya “olsun daha önceleri annen bulandırıyordu” demiş ve kuzunun üzerine atlamış.  Amaç zaten yaptırım uygulayarak köşeye sıkıştırmaktı ve Brunson’u bıraksak da bırakmasak da bunu yapacaklardı. Bu yüzden Brunson’un bırakılması sorunu çözmez.

Yaptırım kararı sonrasında, dolar 4.82’den 5 TL’ye geldi. Zaten amaç buydu. Panik yaratarak ekonomik bir kriz çıkarıp, teslim almak.

Devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN