ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) – Mart 2018

Muammer Demir – 11.04.2018

ABD İşgücü İstatistik Bürosu (BLS) tarafından yayımlanan rapora göre, 2018 yılı Mart ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi aylık bazda yüzde 0,1 gerilerken yıllık bazda piyasa beklentisine paralel yüzde 2,4 oranında gerçekleşti. Enerji ve gıda fiyatlarının hariç tutulduğu Çekirdek Tüketici fiyat endeksi verisi Mart ayında piyasa beklentisine paralel aylık bazda yüzde 0,2 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,1 oranında artış gösterdi. Raporun detaylarını incelediğimizde, Mart ayında bir önceki aya göre, enerji fiyatlarında yüzde 2,8 düşüş yaşanırken, gıda fiyatlarında yüzde 0,1, havayolu ve sağlık hizmetleri fiyatlarında yaşanan yüzde 0,6’lık artış göze çarpmakta. Bir önceki yılın aynı ayına göre bakıldığında, gıda fiyatları yüzde 1,3 ve enerji fiyatlarında yüzde 7 artışın yaşandığı görülüyor.

Not: Grafikte, Fed’in enflasyon göstergesi olarak takip ettiği PCE ve Çekirdek PCE verilerinde en son açıklanan Şubat ayı rakamları kullanılmıştır. Grafikte göstergeler yıllık değişim oranlarını göstermektedir.

Açıklanan Mart ayı verisi aylık bazda düşüş gösterirken yıllık bazda 2017 yılı Mart ayından sonraki en yüksek seviyeye ulaştığı görülmekte. Çekirdek TÜFE verisinde ise yüksek seyrin korunmaya devam ettiği gözüküyor. TÜFE verisinde yıllık bazda yaşanan toparlanmanın, FOMC komite üyelerinin birçoğunun orta vadede enflasyonun Fed’in hedefi olan yüzde 2 seviyesine yakınsayacağı yönünde açıklamalarını desteklemeye devam ettiği görülüyor. Bir sonraki TÜFE verisinin 10 Mayıs 2018 tarihinde açıklanması bekleniyor.

Muammer Demir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin