ABD Tüketici Fiyat Endeksi (2018 Ocak)

Özgecan Özdemir – 14.02.2018

ABD’de Ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi yüzde 0,5 arttı

ABD’de Ocak ayı tüketici fiyat endeksi manşette bir önceki ay verisinin üzerinde yüzde 0,5 artış gerçekleştirdi. Bir önceki ay yüzde 0,1 seviyesinde artış gösteren endeksin, Ocak ayı verisi ile yüzde 0,2 olarak yukarı yönlü revize edildiğini görüyoruz. Yıllık orana baktığımızda ise, endeksin beklentilerin üzerinde yüzde 2,1 seviyesine tırmandığı görülmekte. Manşet verideki olumlu görüntüye paralel, gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyonda ise yüzde 0,3 artış yakalandığı görülüyor. Verinin detayına baktığımızda, aylık bazda gıda fiyatlarındaki değişim yüzde 0,2 ile aynı oranda gerçekleşirken, enerji fiyatlarında kayda değer yükselişin yaşandığı görülüyor. Ayrıca çekirdek enflasyonda meydana gelen yüzde 0,3 seviyesindeki artışın giyim sektörü enflasyonundaki artıştan etkilendiği görülüyor. Ayrıca ulaştırma ve sağlık sektöründe yaşanan ılımlı bir artışın da rakama olumlu katkı yaptığı söylenebilir.

Aylık yüzde 0,3 seviyesinde artış gösteren çekirdek enflasyon verisi, yıllık bazda yüzde 1,8 artış ile beklentilerin üzerinde gerçekleştiği görülmekte. Genel hatlarıyla enflasyonu yukarı yönlü tetikleyen ana kalemin yüzde 5,5 artış ile enerji grubundan kaynaklandığı görülüyor.

SONUÇ

Ocak ayı tüketici fiyat endeksinde yüzde 0,5 seviyesinde meydana gelen artış Fed’in Mart ayı faiz artırım ihtimali yüzde 77,5 seviyesine yükseldi. Ayrıca ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2,875 seviyesine tırmanırken, Dolar varlıklarında değer kazanımı meydana geldi. Bu gelişmeler ile beraber piyasayı tedirgin eden şahin görünümlü Fed ihtimalinin güçlendiğini görüyoruz. Özellikle manşet verinin çekirdek veri ile desteleniyor oluşu ekonomiye dair pozitif bir tablo çizerken, Fed’in ek faiz artırım politikasını destekleyici unsur olarak rol oynayabilir. Veri sonrası Dolar endeksinde meydana gelen değerlenme ile Dolar/TL’de 3,8230 seviyelerini gündeme gelirken, EURUSD paritesinde 1,23 desteğinin güçlü bir şekilde aşağı yönlü zorlandığını gördük.

Özgecan Özdemir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin