ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi / Nisan 2023

ABD’de tarım dışı istihdam Nisan’da beklentiyi aştı

ABD’de tarım dışı istihdam Nisan’da 253 bin yükselişle ile Bloomberg anketindeki 185 binlik beklentinin üzerinde arttı.

ABD’de tarım dışı istihdam Nisan’da 253 bin arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi artışın 185 bin olması yönündeydi.

Enflasyon göstergeleri açısından kritik önemdeki ortalama saatlik kazançlar tarafında da beklentiyi aşan bir tablo izlendi.

Verilere göre, Nisan ayında ABD’de ortalama saatlik kazançlar bir önceki aya göre yüzde 0,5 arttı. Beklenti bu artışın yüzde 0,3 olması yönündeydi. Yıllık bazda ise ortalama saatlik kazançlarda yüzde 4,4’lük artış kaydedildi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ortalama saatlik kazançların bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,2 artması yönündeydi.

Aynı dönemde işsizlik oranı yüzde 3,4’e geriledi. Bloomberg anketinde beklenti yüzde 3,6 olarak belirlenmişti.

Karar öncesinde değerlendirme yapan Bloomberg Economics ekonomistlerine göre henüz nötr istihdam piyasasından bahsetmek için erken. Bazı sektörlerde işgücü arzının daraldığına dikkat çeken ekonomistler Fed faiz artışlarının kümülatif etkisi ve bankacılık sektöründe yaşanan sıkıntıların önümüzdeki aylarda istihdamı olumsuz etkilemesini bekliyor.

ADP verisi de beklentiyi aşmıştı

ABD’de bazı ekonomik göstergeler durgunluğa işaret ederken, özel sektör istihdamı tarafından gelen sinyaller istihdam piyasasının gevşemediğini göstermişti.

ADP verilerine göre ABD’de özel sektör istihdamı Nisan ayında 296 bin artış kaydetmişti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi artışın 150 bin olacağı yönündeydi.

Nisan ayında kaydedilen 296 binlik istihdam artışı son 9 ayın en yüksek artışı oldu.

Verilerin detaylarına bakıldığında eğlence ve konaklama, eğitim ve sağlık hizmetleri ile inşaatta işe alımların bu dönemde arttığı izlendi. İmalat ve finansal hizmetler tarafında ise işten çıkarmaların yaşandığı görüldü.

Kaynak: Bloomberg HT