ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi / Ağustos 2023

ABD’de tarım dışı istihdam beklentiyi aştı

ABD’de Ağustos ayına ilişkin tarım dışı istihdam verileri yayımlandı. Veriler Ağustos ayında istihdam artışının piyasa beklentilerinin üzerinde geldiğini gösterirken, işsizlik oranındaki artış da dikkat çekti.

ABD’de Ağustos ayında tarım dışı istihdam 187 bin arttı.m Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi artışın 170 bin olacağı yönündeydi. Temmuz ayında 187 bin olarak açıklanan veri 157 bine revize edildi.

Ülkede işsizlik yüzde 3,5’ten yüzde 3,8’e yükseldi. İşsizlik oranıyla ilgili beklenti yüzde 3,5 olarak belirlenmişti.

Enflasyon göstergeleri açısından kritik önemdeki saatlik ortalama kazançlarda aylık olarak yüzde 0,2’lik, yıllık olarak ise yüzde 4,3’lük artış yaşandı.

Ekonomistler Ağustos ayında ortalama saatlik kazançlarda aylık bazda yüzde 0,3; yıllık olarak ise yüzde 4,3’lük artış yaşanmasını öngörmüştü.

Bloomberg ABD Başekonomisti Anna Wong, verilerin açıklanması öncesi yaptığı değerlendirmede ABD istihdam piyasasının Ağustos ayında soğuduğu görüşündeydi.

Wong, “Yellow Corp.’un iflası ve Hollywood yazarlarının grevi işe alımlarda baskı yaratıyor ancak bunların tarım dışı istihdam üzerindeki etkisi, kısmen Taylor Swift’in konser turunun da etkisiyle eğlence ve otelcilik çalışanlarına yönelik talebin artması nedeniyle bir miktar sınırlanabilir” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Wong, “United Auto Workers’te olası bir grev ve sonbaharda istihdam artışını negatife çevirecek olası bir hükümet kapanmasıyla birlikte işgücü piyasasındaki çatlakların önümüzdeki aylarda genişleyeceğini düşünüyoruz” demişti.

İstihdam verileri açısından öncü gösterge olan ADP verisinde Ağustos ayında beklentilerin altında artış görülmüştü.

ADP Araştırma Enstitüsü’nün Stanford Digital Economy Lab işbirliğiyle hazırladığı verilere göre, özel sektör istihdamı Ağustos’ta 177 bin arttı. Beklenti 190 bindi.

Kaynak: Bloomberg HT