ABD Tarım Dışı İstihdam (2017 Aralık)

Özgecan Özdemir – 05.01.2018

TARIM DIŞI İSTİHDAM DEĞİŞİMİ DEĞERLENDİRMESİ 2017 ARALIK

ABD Tarım Dışı İstihdamı Aralık ayında 148 bin arttı

ABD Aralık ayı tarım dışı istihdam verisi 190 Bin beklenirken, 148 bin kişilik artış gösterdi. Bir önceki ay verisi 24 bin kişi olarak yukarı yönlü revize edilirken, Aralık ayında yaşanan artışın on iyi aylık ortalamaların altında kaldığını görüyoruz. Dün açıklanan ADP özel sektör istihdam verisinde ise Tarım Dışı İstihdam rakamının tersine beklentilerin üzerinde 250 bin kişlik artış gerçekleşti.

Raporun içeriğine baktığımızda, Aralık ayı tarım dışı istihdamını yukarı yönlü tetikleyen ana sektörün 91 bin kişilik artış ile hizmetler ağırlıklı sektör olduğunu görüyoruz. Diğer taraftan inşaat sektöründe 30 bin kişi istihdama dahil edilirken, imalat sektöründe yaşanan 55 bin kişilik yaşanan artışın rapora dair pozitif görünüm sergilediği söylenebilir. Diğer sektörlere baktığımızda, imalatta 25 bin, sağlık ve eğitim sektöründe 28 bin, truzim sektöründe 29 bin, profesyonel iş hizmetlerinde ise 19 bin kişinin istihdama dahil edildiğini görüyoruz. Raporun olumsuz tarafı olarak ise, ticaret ve ulaştırmada 10 bin ve perakende satış sektöründe yaklaşık 20 bin kişinin işten çıkarıldığı görülüyor. İşgücüne katılım oranının ise değişim göstermeyerek beklentilere paralel açıklandığı görülmekte.

İşsizlik oranı yüzde 4,1 seviyesinde sabit kalmaya devam ediyor

Tarım Dışı İstihdam rakamında beklentilerin altında artış meydana gelmiş olsa da işsizlik oranında aynı seviyelerin korunmaya devam ettiğini görüyoruz. Özellikle aynı seviyelerde seyreden iş gücüne katılım oranının işsizlik oranı rakamı ile örtüştüğü görülüyor.

Saatlik ücretlerde zayıf görünüm sürüyor

Ortalama Saatlik Kazançlar verisi Aralık ayında beklentilere paralel yüzde 0,3 seviyesinde artış gösterse de bir önceki ay verisinin aşağı yönlü revize edilmesi raporun dikkat çeken olumsuz tarafını oluşturuyor. Ücretlerdeki yıllık görünümün ise yüzde 2,5 seviyesinde sabit kaldığını görüyoruz. Sektörel bazda baktığımızda, ücretlerdeki zayıf görünümü gerek inşaat sektörü gerekse kamu hizmetlerindeki azalışın desteklediği görülüyor.

Özgecan Özdemir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin