ABD Ekonomisi Büyüme Rakamları / 2012 2. Çeyrek

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 1.5 büyüdü.

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yumuşayan istihdam sektörünün tüketimi dizginlemesiyle daha yavaş hızda büyüdü.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan veriye göre ABD gayrı safi yurt içi hasılası (GSYH) ilk çeyrekteki revize edilmiş yüzde 2’lik büyümenin ardından, ikinci çeyrekte yüzde 1.5. Bloomberg News tarafından yapılan ankete katılan ekonomistlerin tahminlerinin ortalaması yüzde 1.4’lük bir büyüme öngörmüştü. Dünyanın en büyük ekonomisinin hemen hemen yüzde 70’ini oluşturan hane halkı harcamaları ise bir yıldaki en yavaş büyüme oranını gerçekleştirdi.

Avrupa’nın borç krizi ve ABD vergi politikalarındaki belirsizlik güveni azaltırken tüketicilerin daha az harcama yapmasına yol açarak UPS Inc.’den Procter & Gamble Co.’ya kadar firmaların satışlarını yaralıyor. Soğuyan büyüme işsizliğin düşürülmesini daha da zorlaştırırken, Fed Başkanı Bernanke’nin neden gerektiğinde politika yapıcıların daha çok teşvik uygulamaya hazır olduğunu ifade ettiğini daha iyi açıklıyor.

Bank of America Corp.’un kıdemli ABD ekonomisti Michael Hanson, ekonominin ikinci yarıya çok sağlam bir duruşla başlamadığını söyledi. Hanson, “Ekonomi gözle görülür bir şekilde yavaşlıyor. Risklere bakılırsa, Fed’in yılın geri kalanında parmağını kıpırdatmaması pek ihtimal değil” dedi.

Ankete katılan 82 ekonomistin tahminleri yüzde 0.7’den yüzde 1.9’a değişiklik gösterdi.GSYH tahmini, bu çeyrekte yapılacak 3 tahminden ilki. Diğer tahminler daha fazla verinin gelmesiyle Ağustos ve Eylül aylarında yapılacak.

Kaynak: bloomberght.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir