ABD Büyüme Verileri / 2022 3. Çeyrek

ABD’de 3. çeyrekte büyüme beklentiyi aştı

ABD ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde, enflasyon ve Fed’in faiz artışlarına karşın güçlü büyüme gösterdi. Gayrisafi yurtiçi hasıla, ilk iki çeyrekteki küçülmenin ardından üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 2,6 büyüdü. Ekonomik aktivitenin en önemli kalemi olan kişisel harcamalar yüzde 1,4 ile beklentilerin üzerinde arttı.

ABD ekonomisi bu yıl ilk kez bir çeyrekte büyüme kaydetti. ABD ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yıllıklandırılmış bazda yüzde 2,6 büyüdü.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ülkede büyümenin bu dönemde yüzde 2,4 olması yönündeydi. Bir önceki dönemde ülke ekonomisi yüzde 0,6 daralmıştı.

Aynı dönemde kişisel harcamalarda da beklentileri aşan bir performans izlendi. Buna göre, kişisel harcamalar 3. çeyrekte yüzde 1,4 arttı. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 1 olarak belirlenmişti.

GSYH fiyat endeksi üçüncü çeyrekte beklentilerin altında kaldı. Bu dönemde fiyat endeksinde yüzde 4,1’lik artış izlendi. Beklenti yüzde 5,3 şeklindeydi. Çekirdek PCE ise beklentilere paralel şekilde yüzde 4,5 oldu.

GSYH verileri ile dayanıklı mal siparişleri ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları da açıklandı. Buna göre, Eylül ayında dayanıklı mal siparişleri yüzde 0,4’lük artışla yüzde 0,6’lık beklentinin altında kaldı.

22 Ekim haftasına ilişkin işsizlik maaşı başvuruları ise 217 bin ile 220 binlik beklentiye yakın gerçekleşti.

Resesyon beklentileri yükseliyor

3. çeyrek büyümesi pozitif bir görüntü sunarken ABD’de geçici olmadığı sinyallerini veren enflasyon ve buna karşı verilen para politikası karşılığının ekonomide sert bir iniş yaratacağı yönündeki beklentiler para politikası otoritesinin her geçen gün daha sert bir şekilde eleştirilmesine neden oluyor.

Bloomberg ekonomistlerinin verilerin açıklanmasından önce yayımladıkları en son olasılık modelleri ABD ekonomisinin Ekim 2023’e kadar resesyona girme ihtimalinin yüzde 65’ten yüzde 100’e yükseldiğine işaret etmişti.

Diğer tüm zaman dilimleri için de ABD resesyonu olasılığının arttığına dikkat çeken ekonomistler, bu riskin tırmanmasına gerekçe olarak sıkılaşan finansal koşullar, yüksek enflasyon ve Fed’in şahin duruşuna atıfta bulundu.

Bloomberg’in 42 ekonomistle gerçekleştirdiği ayrı bir anket de gelecek 12 ay içinde ABD’nin resesyona girmesi beklentisinin yüzde 50’den yüzde 60’a çıktığını gösterdi.

Kaynak: Bloomberg HT