ABD Büyüme Verileri / 2020 1. Çeyrek

ABD ilk çeyrekte yüzde 5 küçüldü

ABD ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 5 küçüldü. ABD ekonomisi yılın ilk üç aylık döneminde ilk tahmin edilenden bile daha yüksek bir hızla daraldı.

Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) tarafından Perşembe günü açıklanan rakamlara göre ABD ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki üç aylık döneme kıyasla yıllıklandırılmış olarak yüzde 5 küçüldü. Bir ay önceki tahmin eksi yüzde 4.8 idi.

Bloomberg anketine katılan 71 ekonomistin eksi yüzde 6.6 ile eksi 3.8 arasında değişen tahminlerinin medyanı yüzde 4.8 küçülme olacağı yönündeydi. ABD ekonomisi önceki çeyrekte yüzde 2.1 büyümüştü.

Kişisel harcamalar önceki çeyrekte yüzde 1.8 artmasının ardından ilk çeyrekte yüzde 6.8 azaldı. GSYİH fiyat endeksi önceki çeyrekte yüzde 1.3 yükselmesi sonrasında ilk çeyrekte yüzde 1.4 arttı.

Çekirdek PCE aynı dönemde çeyreklik olarak yüzde 1.6 arttı. Önceki çeyrekte yüzde 1.3 yükselmişti. Ekonomistler koronavirüs salgını nedeniyle büyümenin bu yılın ilk çeyreğinde zayıflayacağını, ikinci çeyrekte ise sert daralma olacağını öngörüyordu.

Kaynak: Bloomberg HT