ABD Büyüme Verileri / 2019 1. Çeyrek

ABD ilk çeyrekte % 3.1 büyüdü-27 Haziran 2019, 16:10

ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre ekonomi yılın ilk çeyreğinde % 3.1 ile beklentinin hafif altında büyüdü ancak veri, ekonomik büyümenin güçlü seyrini sürdürdüğünü gösterdi.

Beklenti büyümenin % 3.2 olmasıydı. Ekonominin en büyük bölümünü oluşturan tüketici harcamaları ise % 1.3’ten % 0.9’a revize edildi. Bu rakam, bir yılın en düşük seviyesi olarak kayda geçti.

Çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi 1. Çeyrekte % 1’den % 1.2’ye revize edildi..

Güçlü yatırımlar zayıf tüketici harcamalarını dengeledi. Ancak çoğu ekonomist küresel büyümedeki yavaşlama ve ticaret savaşlarının güveni sarsmasıyla büyümenin yılın ikinci çeyreğinde yavaşlayabileceğini belirtiyor. Bloomberg anketine katılan analistler ABD Başkanı Donald Trump’ın ticaret politikaları ve tavaşlayan küresel büyümenin şirketleri işe alımlar ve harcama konusunda daha isteksiz hale getireceğini bu nedenle de büyümenin ikinci çeyrekte %1.8 ile 2 yılın en düşük seviyesine inebileceğini öngörüyor.

Bugün açıklanan diğer veriye göre haftalık işsizlik maaşı başvuruları 227 binle 7 haftanun en yüksek seviyesine çıktı.

ABD ilk çeyrekte % 3.1 büyüdü-30 Mayıs 2019, 15:28

ABD ekonomisinin ilk çeyrek büyüme verisi şirket yatırımlarının zayıflamasıyla hafif aşağı yönlü revize edildi. Ticaret Bakanlığı verilerine göre ilk çeyrek büyümesi % 3.2’den % 3.1’e revize edildi

Beklenti % 3’tü. Kişisel harcamalar % 1.3 ile % 1.2’lik beklentinin üzerinde arttı. Çekirdek PCE ise ilk çeyrekte % 1 arttı, beklenti % 1.3’tü.

İhracat %3.7’den % 4.8’e revize edilirken ithalat ise % 3.7 düşüşten % 2.5 düşüşe revize edildi. Ekonomi geçen sene Ekim – Aralık döneminde %2.2 büyümüştü.

ABD ilk çeyrekte % 3.2 büyüdü-26 Nisan 2019, 16:13

ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre ekonomi Ocak-Mart döneminde yıllıklandırılmış % 3.2 ile beklentinin üzerinde büyüdü.

Beklenti büyümenin % 2.3 olmasıydı. ABD’de federal hükümetin Ocak ayının çoğunda kapalı olması da büyümenin güçlü gelmesine engel olmadı. Ekonominin büyük kısmını oluşturan kişisel harcamalar % 1 beklenirken % 1.2 arttı. Ekonomi geçen yılın son çeyreğinde yıllıklandırılmış bazda % 2.2 büyümüştü.

Fed’in de takip ettiği çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi bu dönemde % 1.3 arttı. Beklenti, % 1.4 artıştı. Bu, Fed’in %2’lik hedefinin oldukça altında. Çekirdek PCE önceki ay % 1.8 artmıştı.

Ücret artışlarındaki istikrar ve Fed’in faiz artışlarında sabırlı olacağını belirtmesi büyümeyi desteklese de vergi indirimlerinin etkisinin azalması ve küresel yavaşlama gibi faktörler ABD Başkanı Donald Trump’ın %3’lük büyüme hedefine ulaşmayı zorlaştırabilir.

Güçlü gelen büyüme verisine rağmen Fed yetkililerinin faiz politikasındaki ‘sabırlı’ duruşunda bir değişiklik uyapması beklenmiyor. Fed’in bir sonraki faiz toplantısı gelecek hafta gerçekleşecek.

Bloomberg HT