ABD Borsalarında Bugün – (05.07.2012)

ABD hisse senetleri, Avrupa’nın bölge krizini çözme çabalarına yönelik endişelerle değer kaybetti.

ABD hisse senetleri, Avrupa’nın bölge borç krizini çözmeye yönelik çabalarının yarattıpı hayalkırıklığı ile birlikte, bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi öncesi, değer kaybetti. Bu hareket sonucu, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi üç gün süren yükselişini tersine çevirdi.

Finans hisseleri, İspanya ve İtalya tahvillerindeki sert düşüşlerin etkisi ile, S&P 500 Endeksi’ndeki 10 grup arasında en hızlı düşen sektör oldu. JPMorgan Chase & Co. ve Bank of America Corp., en az yüzde 3’lük düşüşler gerçekleştirdi. Perakende sektörü hisseleri ise, Haziran ayı satış verileri sonrası yüzde 1 yükseldi. Dünyanın en değerli şirketi Apple Inc. yüzde 1.8 yükseldi ve teknoloji hisselerine gelen alışlara öncülük etti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.5 düşerek günü 1,367.58 puandan tamamladı. Dow Jones Endeksi ise 47.15 puan ya da yüzde 0.4 kayıpla 12,896.67 puandan kapandı. Borsaya kote şirketlerin işlem adedi ise 5.3 milyar adet ile son üç ayın ortalamasının yüzde 21 altında gerçekleşti. ABD piyasaları Çarşamba günü Bağımsızlık Günü tatili nedeniyle kapalıydı.

New York’ta UBS Wealth Management Americas şef yatırım stratejisti Mike Ryan, “Avrupa Merkez bankası ile ilgili biraz hayalkırıklığı var” dedi ve “Aynı zamanda, insanlar bugünkü istihdam verisi öncesi büyük çaplı hareketlerden uzak duruyor” değerlendirmesinde bulundu.

Hisse senetleri, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin, dün yaptığı açıklamada, faizin rekor seviyeye indirilmesinin Euro Bölgesi ekonomisi üzerinde sınırlı etkisinin olabileceğini kaydetmesinin ardından değer kaybetti. Bloomberg New’un anketine katılan ekonomistler, bugün açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisinin Haziran ayında hızlanabileceğini, ancak yine de yılın ilk çeyreğindeki ortalamanın neredeyse yarısı hızda kalabileceğini kaydediyorlar.

Dün ABD’de açıklanan haftalık işsizlik başvuruları beklenenden daha düşük seviyede gerçekleşti. Öte yandan, ABD’de hizmet sektörünün beklenenden daha yavaş hızda büyümesi, Fed’in büyümenin işsizliği düşürmeye yetecek kadar güçlü olmadığı görüşünün altını çiziyor.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir