80.500 Önemli Direnç. Dikkat!

Aydın Eroğlu – 30.05.2014

Bir süredir teknik olarak bankalarla birlikte BIST’in yükseleceği ve 80.462 seviyesinde bulunan önemli bir direncin görülebileceği beklentimi yazıyorum. Bankalarda süren alımlarla bu seviyeye çok yaklaştık. Yuvarlak olarak 80.500 diyeceğimiz bu seviye çok önemli bir direnç. Bu dirence yaklaştığımızda kâr satışlarının da arttığını görebiliriz. Buradan yaşanabilecek bir kâr satışı sadece seans içi kalmayıp, bir düzeltmeye de dönüşebilir. Eğer böyle bir düzeltme yaşanırsa (ki, ben sonrasında yeniden yükseliş getirecek ara düzeltmeleri yeni alım fırsatı yaratıyor oldukları için hep faydalı bulmuşumdur), bu düzeltmenin destek seviyeleri destek direnç tablomuza daha detaylı görebilirsiniz ama kabaca sırası ile 77.000 – 76.100 – 75.000 olur.

Fakat, bakış açısına göre çanak veya ters omuz baş omuz başlangıcı olabilecek bu 80.500 direnci aşılırsa, işte o zaman da ara dirençlerle BIST’in 31 Mayıs gap boşluğunu kapatmaya doğru yeni bir hamle başlatacağı beklentimiz daha da güçlenmiş olur.

Bu yükselişin olası faiz indirimi ve Avrupa Merkez Bankası’nın likidite artışı beklentileri ile desteklendiğini, bu nedenle de banka hisselerindeki alımlar nedeniyle BIST’in yükseldiğini görüyoruz. Bunun da böyle olacağını zaten bir süredir yazıyorum. İşte bu nedenle BIST bu kadar yükselirken diğer bir çok hissenin yerinde sayması bir çoğunuza tuhaf geliyor olabilir. Bu normal mi diye düşünüyor olabilirsiniz ki, bu yönde sorularınızı da alıyorum. Evet bu normal bir durumdur. Çünkü genel bir ekonomi düzelmesi ya da, BIST yükseliş beklentisi ile yükseliş yaşanmıyor. Bankalara özel bir beklenti ile yükseliyoruz. O nedenle her hisse aynı şekilde neden yükselmiyor diye düşünmeyiniz. Ancak 80.500 yukarı kırılır ve 31 Mayıs gap kapanışına doğru devam edilirse, bu takdirde diğer bir çok hisse de göreceli ucuz kaldılar diyerek yükselişe katılacaklardır. Ama şimdilik 80.500’de gelebilecek bir düzeltme riski nedeniyle, bu direnç kırılmadan diğer hisselere de aynı şekilde yükselişin yansımasını beklemiyorum. Ancak hisse bazlı yükselişler her zaman olabilir.

Benim önemli dirençlerdeki düşüncelerimi biliyorsunuz! Ben önemli dirençlerde alttan almayı düşünerek realizelerin yapılmasını ama eğer dirençler kırılırsa, bu takdirde verdiklerimizi gerekirse yukarıdaki fiyatlardan geri alarak olası yeni yükseliş dalgasına katılınmasının doğru olacağını savunurum. Tabii bu benim kişisel öngörümdür. Asıl kararları sizler vereceksiniz. Unutmayınız ki, asıl beklentim yaz aylarında ya da hemen sonrasında 31 Mayıs gap boşluğunun kapanmasıdır. Olası realizeleri de, hep gelebilecek kar realizasyonlarını yakalamak düşüncesi ile yazıyorum.

Hepinize iyi bir hafta sonu dilerim.

Saygılarımla

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir