Para & Borsa

Dolar 3.70’i, Euro ise 3.90’ı geçti. Peki ne yapmalıyız?

Utku Altunöz – 09.01.2017

Değerli para &Borsa takipçilerim. Maalesef son zamanlarda yazılarımızın tamamını dolardaki önlenemez yükselişe ayırmaktayız. Bunun önemli nedenleri var. Dolarla borçlananların durumu, cari açığımızdaki sorun, ihracat mallarımızın pahallanması ve enflasyonist baskı. Bu saydıklarım dolardaki artışın ekonomimizde yarattığı tahribattaki başlıklardan bir kısmı. 2016 yılının son aylarındaki yazılarımda 2017 de dolarda 4.10 u göreceğimizi söylemiştim. Benim projeksiyonuma göre bu rakamları 5. Ay gibi görebilecekken son gelişmeler ışığında eğer önlem alınmazsa çok yakın zamanda bu rakamı görmemiz oldukça olası.

Gelelim bu artışı hızlandıran nedenlere;

  • Anayasa değişikliği görüşmelerinin mecliste başlıyor olması…

Bilindiği gibi anayasa değişiklik teklif görüşmelerine bugün başlanıyor. Bu durum doların üzerinde önemli bir baskı yaratmakta. 330 vekil sayısına ulaşılacak mı? Ulaşılması durumunda referandumun zamanlamasına yönelik nasıl bir yol izlenecek. Siyasi arenada tansiyonun artmasına neden olacak bu gelişmelerin TL üzerinde kırılganlık oluşturmaktadır.

  • Ekonomimizin gidişatında önemli bir role sahip olan Moody’s in en önem verdiği konuların başında sorunlu kredilerin olduğu görülmekte. Gerçekten son zamanlarda bankaların batık kredilerinde meydana gelen artış dikkatlerden kaçmamakta.
  • Ekonomimiz reel ve mali sektörden oluşmakta. Türkiye’de %28 lerde reel sektör döviz açığının olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız. Bu durumda dolardaki artışın reel sektörün bilançolarında tahribat yapması kaçınılmaz.

Değerli takipçilerim. ABD de açıklanan tarım dışı istihdam rakamlarındaki olumlu gelişmeler ve FED in faiz artırımı konusunda elinin güçlenmesi, ekonomimiz üzerinde diğer bir baskı unsuru olarak karşımıza çıkmakta.  Elinde dövizi olanların yada döviz almak zorunda olanların şu anda odaklanması gereken en önemli madde, 27 Ocak’ta Fitch tarafından açıklanacak rapor.  Birçok firmanın raporunda belirlediği yıl sonu hedefi olan yılsonu hedefimize de (3,85) e neredeyse ulaşılmış olması, dolardaki artışın devam edeceğinin göstergesi.

Kısa zamanlı beklentim: 3.70, 3.72 ve 3.75 yukarıda yeni zirvenin oluşabileceği seviyeler. Euro/TL’de ise 3.8350.

Doç. Dr. Utku Altunöz

E-mail: utkual@hotmail.com

https://twitter.com/utkualtunoz


Etiketler:
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx