2021 için ‘ince ayar’

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün son paylaştığı veriler, Türkiye’nin, Çin, Güney Kore ve Endonezya ile birlikte, 2019’un son çeyreğinden, 2021’in son çeyreğine, ekonomisini ‘Kovid-19’a rağmen en yüksek oranda pozitif toparlayacak ilk 4 ülke arasında olduğuna işaret ediyor. Rusya ve ABD’nin de sıfıra yakın bir pozitif toparlanma yakalama ihtimali güçlü. Japonya’dan başlayarak, 2021 sonunda dahi hala yüzde 1 kayıpta olacak, Almanya’nın yüzde -2, Fransa’nın -2,5, İngiltere’nin yüzde -7, Euro Bölgesi’nin yüzde -3, Hindistan’ın yüzde -3,5, İtalya, Güney Afrika ve Meksika’nın ise yüzde -4 civarı kayıpta kalacağı bir iki yılı konuşuyoruz.

Yani, bu ülkeler 2021 sonunda dahi, 2020’de pandemiden dolayı uğradıkları kayıpları hala telafi edememiş olacaklar. 2021’de negatif büyüme yaşayacak ekonomi beklenmese de, ekonomilerin 4’te 3’ü 2020 kayıplarını 2021’de kapatamayacak. Türkiye için ise, 2020 -0,2 ile 0,3 arası bir GYSH büyümesi ile tamamlandıktan sonra, OECD 2021 için yüzde 2,9, 2022 için ise yüzde 3,2’lik bir büyüme öngörüsü paylaşmış. 2020’de Türkiye Ekonomisi’nin küresel pandemiyi atlatması ve üretim, istihdam, büyüme ve ihracat üzerindeki etkisini minimum düzeyde tutabilmek adına, reel sektöre ve tüketicilere sağlanan kredi imkanları, yaz başından itibaren beklenenden canlı seyreden piyasa ortamına bağlı olarak, firmalara mal ve hizmetlerin fiyatlarına zam yapma fırsatı sağladı.

Bu nedenle, ekonominin pandemiyi atlatması için alınan tedbirler, bilhassa ağustos sonundan itibaren, enflasyonu ve cari açığı yükseltici bir trende de sebep oldu. Bu durum, Ekonomi Yönetimimizi 2021 yılını daha düşük bir büyüme ve daha sıkılaştırılmış para ve maliye politikası tedbirleriyle, ekonomik aktivitesi göreceli olarak ‘soğutulmuş’ bir yıl olarak geçirmeye zorlayabilir. Bilhassa son açıklanan yüzde 14’ün üzerine çıkan manşet enflasyon, tüketici enflasyonu, ekonomi yönetimini para ve maliye politikası patikasını daha da ‘sıkılaştırma’ya zorlayacak. Alınacak tedbirlerle, en geç ilkbahar ortası veya yaz başı yıllıklandırılmış manşet enflasyonu tek haneye indirmeyi tercihi öne çıkabilir.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN