2019/4. Çeyrek Şirket Kâr Tahminleri / Yatırım Finansman

4Ç19 Kar Tahminleri

4Ç19’da takibimizdeki şirketlerde toplam net karın yıllık %21 düşmesini bekliyoruz

4Ç19 kar dönemi bu hafta açıklanacak GARAN ve AKBNK sonuçları ile başlayıp 10 Mart’a kadar devam edecektir. Bu çeyrekte takibimizdeki şirketlerin net karında yıllık %21 düşüş bekliyoruz. Banka karlarında yıllık %2 daralma beklerken, finans dışı şirketlerin net karında yıllık %28 düşüş öngörüyoruz.

4Ç19 bankacılık sektörü sonuçları genelde zayıf, ancak HALKB ve VAKBN için olumlu

3Ç19’daki düşük seviyenin ardından 4Ç19’da net karda ortalama %30 artış beklentimiz, temel olarak HALKB (%149) ve VAKBN (%96)’de TL fonlama maliyetlerindeki düşüş ve önceki çeyrekteki düşük baz etkisiyle öngördüğümüz net kar artışından kaynaklanmaktadır. YKBNK’deki provizyon artışına bağlı olarak net kardaki sert daralmayla (%87) özel bankaların net karlarında ortalama %30 düşüş tahmin ediyoruz. 4Ç19 ortalama özkaynak karlılığının %9 seviyesinde olacağını tahmin etmemize karşın, net faiz marjlarında iyileşme ve düşen risk maliyetleriyle piyasanın 2020 yılı karlılıkta iyileşme görünümüne odaklandığını düşünüyoruz. 2020’de sektör için daha muhafazakar net faiz marjı tahminleri (2020’nin 2. yarısındaki potansiyel enflasyon ve faiz riskine bağlı olarak) ve donuk alacak tahminleriyle (2018-19’da yapılandırılan kredilerdeki potansiyel risk), piyasa beklentisinin %7 altında, %48 net kar büyümesi bekliyoruz. 2020’de bankaların yeniden fiyatlanmasında, çeyreklik sonuçlardan ziyade, iyimser makro senaryonun gerçekleşmesi ihtimalinin kuvvetlenmesini daha etkili olduğunu düşünüyoruz. Başlıca önem taşıyan varsayımlar %8,5 yıl sonu enflasyon, %9 politika faizi ve 6,4 Dolar/TL kur tahminleridir.

Finans Dışı Şirketler: Yıllık bazda FAVÖK’te %3 daralma, net karda %28 düşüş bekliyoruz

Takibimizdeki finans dışı şirketlerin ciro büyümesi, genel olarak emtia şirketlerinden kaynaklı baskıya bağlı olarak %5 seviyesinde gerçekleşecektir. Benzer şekilde toplam FAVÖK’te %3 daralma tahmin ederken, finans dışı şirketlerde özellikle 2018 yılının son çeyreğinde oluşan kur farkı gelirlerinin oluşturduğu yüksek baz etkisi nedeniyle, toplam net karda %28 düşüş tahmin ediyoruz.

Takibimizdeki şirketler arasından güçlü operasyonel performans beklediğimiz şirketler KOZAL,TAVHL, OZKGY, PGSUS, DOAS ve MPARK olarak listelenebilir. Diğer taraftan, TUPRS, EREGL, KRDMD ve MGROS geçen seneye göre daha zayıf sonuç açıklamasını beklediğimiz şirketlerdir.

Rapor için tıklayın.