2018’de Yüksek Temettü Vermesi Beklenen Şirketler / Yatırım Finansman

YF araştırma takipteki hisselerin ortalama temettü getirisinin %4 olmasını bekliyoruz:

Şubat başında başlayacak olan 4Ç kazanç döneminde, yatırımcı önümüzdeki aylarda yüksek temettü verecek olan şirketlere odaklanabilir.

Takibimizdeki hisseler listesinde çimento şirketleri, INDES, TUPRS, EREGL, PETKM ve TTKOM hisseleri tahminlerimize dayanarak yüksek temettü getirileri ile öne çıkıyor.

• TUPRS: Tüpraş’ın 2017 yıl sonu finansal sonuçları tahminlerine dayanarak hisse başına temettü olarak TL11.94 (%9,7 temettü verimi) dağıtacağını öngörüyoruz.
• EREGL: Erdemir’in 2Ç2018’de TL0,92 nakit (%9,1 temettü verimi) hisse başına temettü dağıtmasını bekliyoruz.
• PETKM: Gelişmiş nakit akışı profili ve güçlü kar performansına inanarak, Petkim’in hisse başına temettüsünün %8,1 temettü verimi ile TL0,68 olmasını bekliyoruz.
• Çimento Şirketleri: 2017’deki zayıf faaliyet karlılığına rağmen, çimento şirketlerinin temettü getirisi açısından ön plana çıkan hisseler arasında yer alması bekleniyor: BOLUC: 11.6%; ADANA: 10.6%; CIMSA: 9.3%; MRDIN: 8.4%; AKCNS: 7.1%.
• INDES: Gayrimenkul projesini tamamlaması üzerine, şirketin %10 temettü verimi ile güçlü temettü dağıtımı yapmasını bekliyoruz.

Takipteki hisselerimizin toplam temettü ödemesi beklentisi, Konsensüs beklentisi ile büyük ölçüde uyuşmaktadır. Ancak, EKGYO, TKNSA ve HALKB hisselerinde tahminlerimiz piyasa beklentisinden daha düşükken; EREGL, TTKOM ve FROTO hisselerinde ise piyasa beklentisinin yukarısındadır.

Temettü verimi beklentiler: YF Araştırma ve Piyasa beklentileri