150 saatlik ek süre: BİST100, GSRAY ve BJKAS teknik analizi ve yorumu

Borsa İstanbul ‘da son iki haftada spor endeksi % 12 oranında değer kaybetti. Bunda politik belirsizlik, jeopolitik güvenlik zafiyeti ve küresel gündemde değişen senaryolar da etkili oldu. Bunu daha derinden grafik ve rakamlar ile anlayabiliriz .

Sayın Berat Albayrak, Türkiye ekonomisinin bu yıl %1,0 ‘e kadar ve önümüzdeki yıl ise %5’lik büyüme gerçekleştirmesi beklendiğini belirtti. Bu da güncel ekonomik takvimin olumlanması demek.

Kanada ekonomisi, ikinci çeyrekte rakiplerini geride bıraktı, ancak Kanada Merkez Bankası sürekli olarak, gücün imalat ve ihracat faaliyetinde sürdürülemez bir artışın sonucu olduğunu vurguladı.

Jeopolitik gerginlikler Türk lirasının ana itici gücü olmaya devam ediyor, bu gerginlikler iki hafta önce Suriye’nin kuzeyindeki bölücü gruplara yönelik harekat ile yerinden edinmiş 360 binden fazla sığınmacı tekrar bölgesine dönmeye başlamıştır. Soçi ‘de imzalanan muhtıra ile Rusya ve Türkiye hiçbir bölücü güce izin verilmeyeceği kararı çıktı. Fakat çekilme için 150 saatlik ek süre verildi. Rus ve Türk askeri birimler bölgede istikrar için devriye gezecek.

Türk lirası, Ankara’nın Washington tarafından ateşkes için baskı altında kalmasının ardından bu hafta zararlarının büyük bir kısmını telafi etti, yatırımcı korkuları azaldı, ancak ateşkes, Salı “gecesi sona erecek” sorunsalı önem taşıyordu. BM ‘de Türkiye ‘ye karşı politik savaş Rusya ‘nın vetosuyla ret olunmuştu. Rusya tekrar komşumuz olarak yanımızda yer aldı.

Grafik, TradingView ‘den sağlanmaktadır

BİST 100 grafiği olumlu seyretmekte olup Salı günü %0.58 ‘lik bir kazanç sağlayarak piyasa dalgalanmasında pozitif fiyatlanmada bulunmaktadır. Grafikten anlaşılacağı üzere, BİST 100 son iki gündür pozitif kapanış sağlayabildi. Gün içinde 98367 sınırına kadar ulaştığını da vurgulamakta fayda var. Hafif aşağı yönde bir yükselişin hacim ile desteklenmesi ile yükselmesi beklenebilir. İlk mutlak destek 96200 – 96420 olarak görülmektedir. 97000 ve üzeri kapanması çıkış trendine zarar vermeden ilk destekleri bulabilir. ABD borsalarında olumlu haberler Borsa İstanbul ‘u destekliyor. Fakat Barış Pınarı Harekâtı için 120 saatlik süre sona ermeden satışlar yaşandı. Eğer tekrar aniden 94000 altına inerse bu düşüş trendi daha dibe doğru olabilir. Bu çıkış trendinin sürdürülebilirliğine zarar verebilirdi. Fakat ek 150 saat verilmesi endeksin Çarşamba günü yeniden fiyatlanmasına neden olacaktır.

Grafik, TradingView ‘den sağlanmaktadır

GSRAY hissesinin üç aylık % 4 oranında ve altı aylık % 21 yükseliş gösterdiğini gözlemliyoruz. GSRAY hissesinin teknik analizi için, grafiğine bakıldığında stabil ilerlemekte olup 1.63 seviyesine kademeler önem taşımaktadır. Bu hacimsiz hafif bir düşüşün ardından al ve tut sinyali yerine maalesef sat sinyali alındı. Böyle düşüşlerde kademeler boş görülmekte olup ani çıkış gerçekleşebilir. Bu dirençte hareketli ortalamalar rating ‘i ve osilatörler sat vermesi grafikte mumların yetersiz hacim ile şekillenmesi sebebiyle oluşmuş olabilir. Volatilite 0,66 fakat kırmızı sinyal göstermektedir. 1 yıllık beta 0,97 olduğu görülebilir. İki ay içinde 1.58 ve 1.62 TRY seviyelerinden fiyatlanmaması beklenen tepki alışının daha da gecikmesine neden olabilir. Para akışı ortalamanın altındadır.

Grafik, TradingView ‘den sağlanmaktadır

BJKAS hissesinde ise üç aylık ve altı aylık zaman diliminde %11 ve %15.17 seviyesinde bir getiri sağladı. Hisse senedinin grafiğinden, ilk direnç seviyelerinin 1.62 ve 1.60 TRY olduğunu görüyoruz. Hareketli ortalamalar ve rating al sinyali vermektedir. BB güçlü bir durumda değil fakat pozitif yönde bulunmakta. Bu da trendin yükselme olasılığını arttırıyor. Dalgalanma ile birkaç kademe daha düşebilir. Fakat ulusal gündem özellikle Rusya ve Türkiye ile Barış Pınarı Harekatı hassasiyet arz ediyor. Gündemin yakından takip edilmesi ve sinyallerde değişimin yakından takibi (TradingView uygulaması ile istediğiniz fiyat aralığında takip sağlanabilir) ile al ve tut konumları anlık olarak daha belirginleşebilir.

https://tr.tradingview.com/markets/stocks-turkey/

Takipçi, TradingView ‘den sağlanmaktadır

Sonuç itibariyle, kısa vadede ve orta vadede görülmüyor ve/veya piyasalar bu rahatlıkta değiller. Yatırımcıların son iki haftadır BİST ‘ten çok altın, Japon yeni veya İsviçre frangına yönelimde olduklarını görmekle birlikte en azından ekonomik yavaşlamanın resesyona çevrilmemesi bir kazançtı. Avrupa ‘dan bazı liderlerden gelen Türkiye ‘nin güvenliğinin Avrupa ‘nın güvenliği ile yakından ilgili olduğunu belirtmesi ve ABD ‘nin Bush döneminden yetkililerin bölgede istikrar için Türkiye ‘nin önemi yönünde açıklamaları piyasaları biraz daha netliğe yönlendirecektir. Bununla birlikte küresel politikanın dışında küresel ekonomik veriler de önem arz ediyor. ABD ve Çin ticari anlaşma yakınlaşması ve Brexit ‘in daha belirgin bir şekilde görüşülmesi de piyasaları daha sabit bir kademe aralığına oturtacaktır. Hisse senedi piyasasında yurt dışından gelecek imalat endekslerinin performansı da önem arz etmektedir. GSRAY ve BJKAS spor hizmetleri şirketlerinin sanayi şirketlerine oranla uzun vadede daha fazla kazandırabileceği söylenebilir.

Okan ÖZDEMİR