Zamlarla tavlayıp, krizle avlamak

Mübarek Ramazan başlamadan önce, votkayla “önden yüklemeli” perhiz programı uyguluyordum, bir yandan da kafamda bir şüphe, bir şey unuttum, ama neyi unuttum? Oruca başlayınca beynim açıldı, dehşet içinde hatırladığım, 65 yıllık hayatımda beni mahveden onlarca hata yanında, cumhurbaşkanlığı için adaylık başvurusunu unuttum. 100.000 oyu bir kaç dakikada toplayıp, sonra TC’nin 13 Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile sağlam bir makam pazarlığına girecektim. 37 birinci derece yakınım ve dostumun en az 5 maaş ödeyen işlere yerleştirilmesi ve Aileden Sorunlu Devlet Bakanlığı yanında, bir de seçimlerin her sene tekrarlanması için bastırırdım.

Çünkü, bu hükümetin fakir-fukarayı düşündüğü yok, ancak seçim öncesi zam alıp biraz et yüzü görebiliyoruz. Ailem Ramazan için pastırma istemedi, çünkü 4 eşimden olan hepsi 7 yaşının altında 16 çocuğumun hiç biri pastırmayla tanışmadı. Bazen YouTube videolarım iyi trafik yaptığında “dökme sosis” alıyorum. Sevgili Reisim Erdoğan sağolsun, 16 çocuğum da dünyayı veba gibi saran obesite illetinden uzak. Ha, zeka yaşları 0-1 arasında değişiyor, hiç biri 3 adımdan fazla yürüyemiyor, ama olsun. Her sene seçim olursa kısa zamanda protein ve vitamin takviyesiyle büyütür, TikTok’ta twerk atacak zekaya eriştiririm ben onları.

Demin BloombergHT’de okudum; seçim vesilesiyle emekli ve gazilerimize yapılacak zammın maliyeti TL150 milyarcık. Yani bu sene için beklediğimiz $1.1 trilyon GSYİH’nin %0.6’sı kadar. Tabii, zamlar bununla da kalmaz. Seçimden önce bir asgari ücret zammı, EYT emekli maaşları ödenmeden bir zam daha, arkasından da düşük maaşlı emeklilere yapılan kıyağın tüm baremlere uygulanmasını beklerim. Çok takdir ettiğim bir yazar olan Çiğdem Toker’in geçen hafta yazdığı makaleden hepsi “bizim kabileden” olmak üzere deprem bölgesinde konut inşa edecek müteahhitlere TL65 milyarlık ihale bahşedildiğini öğrendim. Özetle, herhalde seçmen avına GSYIH’ni %2’si kadar bir yem koyarız.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!