YÜNSA 2014 9 aylık dönemde net karını %189 arttırdı!

YÜNSA, ilk 9 ayda net karını geçen senenin aynı dönemine göre %189 arttırdı!

Tükiye’nin ve Avrupa’nın en büyük yünlü kumaş üreticisi olan YÜNSA, 2014 yılının ilk 9 aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Ocak – Eylül 2014 döneminde 32.769.947 TL net kar elde eden YÜNSA yünlü kumaş alanında hızla büyümeye devam ediyor. Geçen senenin aynı dönemine göre net karını %189 arttıran YÜNSA, esneklik, tasarım gücü ve uluslararası satış ağı gibi etkin özellikleri ile sektörde fark yaratıyor.

Sürdürülebilir karlı büyümeye devam ediyoruz!

YÜNSA Genel Müdürü Cem Çelikoğlu ilk 9 ayda gerçekleşen finansal sonuçlar ile ilgili olarak şunları söyledi: “Tekstil sektörü kendi içerisinde dinamikleri olan ve çok hızlı değişim gösteren bir sektör. Sektörün hızlı değişmesi beraberinde çeşitli zorlukları da getiriyor. İçerisinde bulunduğumuz coğrafyada, Avrupa’da ve Uzakdoğu’daki rekabetin de etkisi ile sektörümüz güçlükler yaşıyor. Biz YÜNSA olarak, değişime hızla adapte oluyor ve her geçen gün büyümeye devam ediyoruz.

2014 yılının 3. Çeyrek dönemini değerlendirdiğimizde, yürüttüğümüz projelerin başarılı sonuçlarını görüyoruz. 2014 yılının ilk 9 ayında ciromuz geçen yılın aynı dönemine oranla %26 büyüyerek 247 milyon TL olarak gerçekleşti. Ciromuzdaki artışın en önemli etmenlerinden biri de güçlü uluslararası satış ağımız. Bugün dünyada 50’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. 2014 yılının ilk 9 aylık döneminde Yünsa’nın en önemli ihracat ülkeleri arasında Almanya, Kuzey Amerika, İngiltere ve Fransa yer alıyor. Tabii ki Türkiyede bizim için önemli bir Pazar. Güçlü uluslarası ağımız ile Dünya’nın birçok yerinde son kullanıcılar kaliteli Yünsa kumaşlarını deneyimleme fırsatı buluyor. Satışlarımızın çok büyük bir bölümünü yurtdışı satışlarımız oluşturuyor, Türkiye’nin 2023 tekstil ihracatı hedefine katkımız her geçen gün artıyor.”

Çelikoğlu sözlerine şöyle devam etti: ‘’YÜNSA olarak sektörü, rakiplerimizi ve müşteri beklentilerini çok sıkı takip ediyoruz. Müşteri portföyümüzde A ve A+ gibi daha üst gruplara servis vererek, kendi koleksiyonumuzu, kendi tasarımlarımızı oluşturarak bu pazar koşullarında rakiplerimizden ayrışıyoruz.

Tabii burada ürettiğiniz ürünlerin kalitesi büyük önem taşıyor. Yünsa’nın rakiplerinden ayrıştığı önemli bir diğer nokta kaliteye verdiği önemdir. Hedefimiz 0 kalite hatası ile kumaşlarımızı müşterilerimize ulaştırmak. Bugün üst segment olarak dünyanın en prestijli markalarına hizmet veriyoruz. Kalite, müşteri beklentilerini doğru şekilde karşılamak, hız ve servis bizim için bu anlamda en önemli kriterler. Tüm bu çalışmalarla dünya liderliği hedefimize ulaşmayı planlıyoruz. Satışlarımızda elde ettiğimiz geçen seneye göre %26 büyüme bu hedefe ulaşacağımızın en önemli göstergelerinden biridir.”

En büyük değerimiz çalışanlarımız!

YÜNSA’nın en büyük değerinin çalışanları olduğunu belirten Çelikoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bugün YÜNSA’ nın en büyük değeri çalışanlarıdır. Çok ciddi bir birikimi olan yaklaşık 2.000 kişilik bir aileyiz. Önümüzde de son derece iyi hedeflerimiz var. Bu hedefleri gerçekleştirmek için çalışanımıza sürekli yatırım yapıyoruz. Fabrikamız bünyesinde kurduğumuz Sürekli Gelişim Merkezi’ miz ile çalışanımızın gelişimine katkı sağlıyoruz. Saha içindeki yetişmiş çalışanlarımızdan oluşan “Teknik Eğitmen” kadromuz ile sürekli, anında ve yerinde eğitimler veriyoruz. 2014 yılı 3. çeyrek fiili sonuçlarına göre kişi başı ortalama eğitim süremiz yaklaşık 45 saat ve eğitim yayılım oranımız ise %93. Biliyoruz ki YÜNSA’ nın büyümesi çalışanları ile birlikte olacak.”

İnovasyon bizim için vazgeçilmez!

Çelikoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Her sektörde olduğu gibi tekstil sektöründe de yaratıcılık çok önemli. Özellikle bizim yaptığımız çalışmalarda yaratıcılık olmazsa olmaz kriterlerden biri. Hele ki modayı takip eden, trend yaratan bir şirket olarak tüm süreçlerimizde inovasyonu kullanmamız çok önemli. YÜNSA, yatırımlarını teknoloji düzeyinin yükseltilmesi ile sınırlandırmamakta, inovasyon yeteneğinin geliştirilmesine ve şirket genelinde bütünsel ve sürekli inovasyon kültürü yaratılmasına da odaklanmaktadır. Rekabetin giderek hız kazandığı günümüzde, teknoloji ve yenilik çalışmalarının sistematik olarak yürütülmesi önem kazanmış olup, yeni pazarlara ve yeni müşterilere ulaşmak için katma değeri yüksek inovatif ürünler geliştirilmesi kaçınılmaz olmuştur.

İnovasyon kültürünün yerleştiği katılımcı bir iklim yaratmak ve yeni teknolojilerin geliştirilmesi konusunda sektöre öncülük etmek amacıyla 2010 yılında YÜNSA Ar-Ge Merkezi’mizi kurduk. Amacımız; yenilikçi ürün, ekipman ve süreç geliştirici, verimliliği artırıcı, üretim maliyetlerini düşürücü projelerin hayata geçirilmesi. Sürdürülebilir büyümeye odaklanmış bir üretim sistemi çerçevesinde daha az enerji tüketimi ve çevreye daha duyarlı, yenilikçi yöntemlerin geliştirilmesinde Ar-Ge Merkezi’mizin büyük katkısı bulunmaktadır. Bu kapsamda Ar-Ge Merkezi’mizde birçok çalışma yürütülmekte, hem süreç, hem ürün hem de çevreye katkı sağlayacak projeler üretilmektedir.”

RAKAMLARLA YÜNSA

Eylül 2014 Eylül 2013’e göre değişim
Ciro (TL) 246.967.790 %26
Brüt Kar (TL) 60.760.412 %35
Net Kar (TL) 32.769.947 %189
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir