Yunanistan’ı Kurtarma Paketi

Euo Bölgesi maliye bakanları, 14 saat süren toplantının ardından bugün, Yunanistan’a 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketini onayladı.

Yunanistan’ın sıkı tasarruf önlemleri alması ve verdiği diğer tavizler karşılığında aldığı 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketinin onaylanması ve 107 milyar euroluk borç rahatlatması sağlayan anlaşmanın ana hatları şöyle sıralanıyor:

Kurtarma paketi

Tahvil takası anlaşmasına katılmasını sağlamak için Yunanistan devlet tahvillerini elinde bulunduran özel sektör kreditörlerine bir defaya mahsus olmak üzere 30 milyar euro ödeme yapılacak.

Yunanistan hükümeti 40 milyar euroyu, tahvil takas anlaşmasıyla karşılaşacağı büyük zararlar yüzünden çökme riskiyle karşılaşacak Yunan bankacılık sektörünü kurtarmada kullanacak.

Kurtarma paketindeki 60 milyar euro ise Yunanistan’ın borcunu finanse etmede kullanılacak.

Anlaşmayla şu anda gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 160 seviyesindeki borç yükünün 2020 yılına kadar yüzde 120,5 seviyesine çekilmesi amaçlanıyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Euro Bölgesi ülkelerinin merkez bankaları bilançolarındaki Yunan tahvillerinden elde ettiği kardan feragat edecek.

Tahvil takası anlaşması

Bilançolarında Yunan tahvili bulunduran bankalar, hedge fonlar, emeklilik fonları ve diğer özel sektör yatırımcılarına bu tahvillerin yüzde 53,5’lik kısmını, uzun geri ödeme süreci ve düşük faiz oranıyla silmeleri istendi.

Bu Yunanistan’ın özel sektör yatırımcılarına olan 206 milyar euro tutarındaki borcunu 107 milyar euro azaltacak.

Özel sektör kreditörleri ellerindeki Yunan devlet tahvillerini 30 milyar euro ödeme ve 70 milyar euro tutarında yeni tahvil karşılığında değiştirecek.

Tahviller için faiz oranları 2012 ve 2042 yılları arasında yüzde 2 ile yüzde 4,3 aralığında değişecek.

Yunanistan’ın, anlaşmadan önce yedi yıl olan tahvil geri ödemeleri süresi 30 yıla çıkacak.

Atina’nın tasarruf önlemleri

Askeri harcamalarda, kamu yatırım, emeklilik fonları ve devlet yardımlarındaki kesintiler dahil tasarruf önlemleri tutarı 2,5 milyar euroyu buluyor.

Yunanistan’ın, yeni kurtarma paketi fonlarının diğer hükümet harcamalarından önce borçların geri ödenmesine ayrılmasını garanti etmek için ”emanet hesabı” olacak.

Atina yönetimi borçlarını servis etmenin önceliği olduğunu garantiye alacak yasa çıkaracak.

Yunanistan’da koalisyon hükümetindeki iki büyük partinin liderleri Nisan ayında yapılması beklenen genel seçimlerden sonra da kurtarma paketi anlaşması karşılığında verilen sözleri tutacaklarına dair yazılı garanti verdi.

Kaynak: www.bloomberght.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir