Yunanistan’ın iflası, Avrupa’ya inancı yok eder

Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Yunanistan’ın temerrüte düşmesine izin vermenin euro bölgesinde yatırımcı güvenini yok edeceğini” söyledi.

ARD televizyonunda konuşan Merkel, Yunanistan’ın içinde bulunduğu durumla, 2008 yılında küresel finansal krizin çıkmasını tetikleyen ABD’li yatırım bankası Lehman Brothers’ın iflası arasında benzerlik kurarak, “Yolun ortasında yatırımcıların güvenini yok edecek işler yapamayız, o zaman hiç kimse Avrupa’ya daha fazla yatırım yapmaz” dedi.

Uluslararası Para Fonunun (IMF) Yunanistan’ın durumuyla ilgili değerlendirmesine güvendiğini belirten Merkel, IMF, Yunanistan’ın borcunun sürdürülebilir olduğuna inandığı sürece kendisinin bu pozisyonu destekleyeceğini ifade etti.

Yunanistan’ın borç krizinin gelecekte euro bölgesinin diğer ülkelerine yayılmasını önlemek için Avrupa Finansal İstikrar Fonunun (EFSF) genişletilmesinin önemine dikkati çeken Merkel, daimi bir yapının diğer Avrupalı ülkelere, krizin diğer ülkeler üzerinde domino etkisi yaratmasını önlemek için Yunanistan etrafında “bariyer” oluşturulması olanağı yaratacağını ifade etti.

EFSF’nin gücünün artırılmasıyla ilgili Alman parlamentosunda perşembe günü yapılacak oylamaya da değinen Merkel, “Burada bir yasa hakkında konuşuyoruz, tamamen normal bir yasa. Hükümetin çoğunluğu almaya ihtiyacı var ve bunu sağlayacağımızdan eminim. Bunun için mücadele edeceğim” diye konuştu.

Euro bölgesinin idaresinde belirlenen kurallara bağlı kalmayan üye ülkeleri disiplin altına almak amacıyla “müdahale gücü” olanağı yaratacak kurallarda değişiklik yapılması görüşünü de dile getiren Merkel, “Sadece kontrol edebileceğimiz adımlar atmamız gerekiyor” dedi.

Almanya Başbakanı Merkel, G-20 ülkelerinin, “iflas etmek için çok büyük” sorununu gidermede ve bankalarla ilgili düzenlemede fikir birliği oluşturmak için ilerleme kaydedememesinden “şoke olduğunu” sözlerine ekledi.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir