Yoğun Gündemli Bir Haftaya Giriyoruz!

Aydın Eroğlu – 28.04.2014

İçeride;
Enflasyon, Dış ticaret rakamları, 1 Mayıs gösterileri, Güney Doğu’da kıpırdamaya başlayan terör hareketlenmesi, Anayasa Mahkemesi tartışmaları.

Dışarıda;
Rusya-Ukrayna krizi,
Perşembe FED başkanı Yellen’in açıklamaları, olası tahvil alımı azaltımı.
Cuma ABD tarım dışı istihdam rakamları

olmak üzere yoğun gündemli bir haftaya giriyoruz. İçlerinde benim için en önemlisi Rusya-Ukrayna krizinin yansımaları olacaktır. Bu kriz silahlı bir çatışma, iç savaş, Rusya’nın askeri müdahalesi haline dönüşürse petrol ve altın gibi emtiaları yukarı çekip, borsaları düşürebilir. Ancak silahlı bir müdahale gelişmeleri yaşanmazsa, batının sınırlı mali müeyyideleri halinde tepkiler kapsamında kalırsa, bu takdirde özellikle hesaplarına müeyyide uygulanan kişiler nedeniyle, Batıdan, Rusya ve Ukrayna’dan Türkiye’ye yeni sermaye akımları yaşanabilir. Yani bu krizi tamamıyla olumsuz olarak algılamak doğru olmaz. Şartlara göre olumlu yansımalarını da görebiliriz. Krizin yatışması ise, tam tersi emtiaları düşürüp, borsaları yükseltici etki yaratabilir. Süreç iyi takip edilmeli. Ama sanırım sıkıntı artacak gibi duruyor.

İşte bu gündemler nedeniyle BIST’in realizelerine şahit olacağımız bir hafta olmasını bekliyorum. Gündemin riskleri kontrolsüz bir derinleşme yaşamazsa, bir çok hissede alım fırsatları çıkabilir. Bunun için, BIST destek seviyelerinde gelen alım tepkilerini iyi takip etmeliyiz. Ama alımlarda çok aceleci davranmamak doğru olabilir.

Pazartesi-Salı günü bir çok gencimiz liseye geçiş sınavlarına katılacaklar. Hepsine girecekleri sınavlarında başarılar diliyorum.

Hepinize iyi bir hafta dilerim.

Saygılarımla

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir