Yeni Rekorlar Başlıyor Mu?

Aydın Eroğlu – 24.05.2017

BİST için Dolar bazlı endekste dikkat çektiğim direnç olan 27.226 $ direncini dün kapanış olarak kırmış bulunuyoruz. Belki 27.396 $ düzeyinde ara bir bollinger direncinde de endeksin takılma riski var. Ancak, eğer bollinger direnci de geçilecek olursa, BİST hızlı bir şekilde arka arkaya yeni zirve rekorları kırmaya başlayabilir. Açıkçası teknik görüntüde bu ihtimalin iyice arttığını düşünüyorum.

FED BİST İçin Engel Mi?

Bu akşam FED FOMC tutanaklarında, ABD merkez bankası FED’in olası Haziran faiz artışı ihtimali takip edilecek. Son gelen beklenti anketine göre bu ihtimalin % 100 civarında olduğu görülüyor. Açıkçası ben de FED’in Haziran ayında kısmi bir faiz artışında bulunacağı görüşündeyim.

Ancak dediğim gibi kısmi olacak bu faiz artışı, siyaseten referandumdan çıkmış, yeni kabine revizyonunu yapacak ve ekonomideki yapısal reformları ön plana çıkartacak ülkemizin borsası için çok önemli bir engel teşkil etmez, olursa sadece geçici bir kur dalgalanmasına neden olur görüşündeyim.

Kısacası gördüğünüz gibi tüm bu konular birer algı sorunudur. Tüm şartlar aynı olmasına rağmen, yaratılan pozitif algılar ile korkularımızın unutulduğunu ve ciddi bir dış sermaye girişlerinin başladığını görebiliriz.

Ben yaz dönemine giriyoruz diye olası kar satışlarından çekindiğimi bir çok kez yazmıştım. Ama teknik olarak özellikle Dolar bazlı endekste ortaya çıkan teknik görüntü nedeniyle de, yabancının sanki benim sahip olduğum çekincelere takılmadığını gördüğüm için, Dolar bazlı endeks tekniğini kriter yaparak BİST’in yeni rekorlar kırabileceği uyarılarımı yaptım.

Eğer teknik bakıyorsak, o zaman söylem ve gelişmelere göre değil, teknik grafiklere göre davranmak doğrudur. Çünkü genelde teknikler öncü olur, sonra bunun nedenlerini izah edecek açıklamalar ve gelişmeler gelir. Sanki yine öyle olacak, BİST ve Türkiye için pozitif olacak bir sürece gireceğiz gibi duruyoruz.

27.396 $ Kırılırsa Bu İş Biter!

Dediğim gibi belki, yine de ara direnç sayılan 27.396 $ bollinger direncine takılabiliriz. Tam da buradan alıcı getirmek isteyen bir boğa tuzağı yaşamıyorsak, bu ara bollinger direnci de kırılır ve 101.500 endeks seviyelerini gayet hızlı görebiliriz.

Eğer Dolar bazlı fincan-kulp uyarım (”Trump Satışları Alım Fırsatı Olabilir Mİ?”) gerçekleşmeye başlarsa, bu hareket dün de yaşandığı gibi banka hisseleri öncülüğünde olur. İyi ama bankalar artık çok yükseldi, buradan alınır mı gibi sorular boş sorular olur. Dikkat çektiğim yükselişler yaşanacak olursa, bankaların bu fiyatların da üstüne gitmesi gerekir. Yoksa zaten endeks ile ilgili yazımdaki seviyelere gitmek hayal olur. O yüzden bankaların olası gidebilecekleri teknik seviyeleri Destek-Direnç Tablomuzda paylaştım. İlgili tablodan bu seviyeleri incelemenizi tavsiye ederim.

Gördüğünüz gibi, Devamı İçin TIKLAYINIZ!

NOT; Yazı 24 Mayıs Çarşamba, 09:48’de www.borsaanalizci.com‘da yayınlanmıştır!