Yeni Haftada BIST, Dolar Ve Analiz Sepeti (ARCLK, PETKM, TUPRS)

Faiz artırımı meyvelerini vermeye başladı..

Yine güzel bir haftayı geride bıraktık. BIST’de artık eskisi kadar yabancı yatırımcı göremesek bile yerli yatırımcı sağolsun, aşağıdan zarar kes yapmak zorunda kalan yabancıya yüksek fiyatta geri aldırıyor hisseleri. Faiz artırımı meyvelerini vermeye başladı. Geçtiğimiz hafta açıklanan merkez bankası verilerine göre DİBS’lere giren 479 milyon TL’lik yabancı kaynak 2018 başından beri görülen en yüksek haftalık girişe işaret ediyor. BIST’in 1126 üzerindeki duruşu her geçen gün güzelleşirken, yeniden stabilleşen vaka ve ölüm sayıları ile virüs sonrası ülkemizde görülen V tipi ticari toparlanmanın sürmesiyle dolar üzerindeki baskıyı da bu hafta itibari ile durdurdu. Verileri inceledikçe 7.85 de mış gibi yapmaya devam eden doların önümüzdeki günlerde bilhassa endeks 1200 e yaklaştıkça hissedilir derecede geri çekilebileceğini gösteriyor. Bu hafta yerleşiklerin elindeki dolar miktarı 1.2 milyar dolar artarken, şirketlerin elinden 1.15 milyar dolar satış yaptıkları izlendi.

Bu hafta dolar teknik ve ekonomik faaliyetler göz önüne alınırsa 7.83 altında 7.63 desteğine inebilir. 7.88 üzerine yeniden yerleşme görürsek 8 tl sınırına yeniden uzanmak isteyecektir. Endeks 1200 denerse eğer, 7.63 olasılığı daha yüksek görünüyor.

BIST için bu hafta 1200 direncine yolculuk başlayabilir. Perşembe açıklanan merkez bankası verileri sonrası artan iyimser tablo üzerine Bloomberg’de yer alan doğalgaz rezervine yönelik ciddi bir revizyon yapılacağı haberi ile Cuma günü piyasalar da hem enerji şirketlerini hareketlendirdi hem de bitsin geneline yayılan bir pozitif etti oluştu. İddialar eğer gerçeği yansıtıyor ve önümüzdeki günlerde açıklanırsa hem dolar da 7.50 altına inilir hem de BIST’te güçlü ve hacimli kırılmalar görebiliriz. Bankacılık endeksinde henüz ciddi bir yabancı alışı göremediğimiz için endekste kısmi dalgalamalar görebiliriz.

Yatırımcılar bu dönemde mutlaka yabancı desteğinin yüksek olduğu ve dolar kur riski zayıf hisselere yönelmeleri çok önemli. Bu ara SPK spekülasyon yapılarak bir çok sermaye yoksunu şirketin bedelli sermaye artırımı parasını piyasadan toplamaya çalışmasını cezalarla engellemeye çalışıyor. Ama minareyi çalan kılıfını hazırlar hesabı oradan yiyecekleri cezayı göze alarak işlem yapıyorlar ve cezalar yeterli caydırıcılığa sahip değil. Yatırımcılara düşen ise bu tuzaklara mahal vermemek. 2020 yılında piyasayla tanışan yüzbinlerce vatandaşımızın portföy yönetmeyi öğrenmesi ve riskli varlıklara yaklaşım tarzlarını gözden geçirmeleri gerekmektedir. Öyle bir döneme giriyoruz ki artık büyük aracı kurumlar dahi yatırım danışmanı sıfatı altında sahibi oldukları kurumun gölgesinde insanları gerekçesiz hisse alımlarına yönlendiriyor. Sosyal medya hesapları üzerinden kimliği meçhul insanlara itimat göstermek, onların maşası olmaktan başka bir şey değildir. Borsa da kalıcı getiri sanılanın aksine en zor elde edilen finansal varlıktır. Bu sebeple para yönetmek için önce çabalamalısınız.

Hisse sepetinde bu hafta:

ARCLK: Bu hafta sonunda 24 tl üzerinde kalıcı olarak 25 seviyesinden kapanan hissemiz 26.50 direnç bölgesine yönelmek isteyebilir. Yabancı alımının sürmesi, yılsonu yüksek kar beklentisi ve hisse fiyatının makul oluşu hisse de direnç bölgelerinin test edilebileceğini gösterirken, belirtilen direnç bölgelerinde yabancı alışı sürdüğü sürece kar satışları sınırlı kalmaya da devam edebilir.

PETKM: Cuma gelen doğalgaz haberiyle hem hacmi hem fiyatı yükselen hisse de Citibank’ın 7 milyonun üzerinde lot almasıyla haftalık önemli bir direnç bölgesinin hemen altında kapanmasını sağladı. 4.65 üzerinde 4.60 direncine kadar önemli bir direnç bulunmazken, 4.40 üzerinde tutunduğu sürece direnç bölgelerini zayıflatmaya devam edecektir.

TUPRS: 82.50 üzerinde beğeneceğimiz hissenin bu hafta 85 TL seviyesindeki direnci aşarsa 90 bölgesindeki ana pivot kanalı zayıflatması beklenir. Yabancı satışının nerdeyse son bir ayda durmasıyla 79’dan destek bulan hissenin bu hafta yüksek hacimle hareket etmesi beklenir.

Ahmet Güven