Yaz sıcağında, terleyen, donan ekonomi

Rahmetli İngiliz Kraliçesi II. Elizabeth’in Türkiye’de ne kadar çok seveni varmış. Bazı finans sitelerinde 5 tane yan yana İngiltere kraliçesiyle ilgili başlık görünce, bu konunun Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı ve piyasaların akıllarından dahi geçmeyen bir Kara Kuğu’ya dönüşebileceğine karar kıldım. Nasıl? Bence IIci Elizabeth’in ölümü Annunaki’lerin Dünya Gezegeninden stratejik bir geri çekilişinin sinyali. Eğer onların bırakacağı boşluğu Kertenkele İnsanlar dolduracaksa, Türkiye’nin dış politikasının güncellenmesi gerekecek.

Kafamda dolaşarak beni her gece uykusuz bırakan bazı sorula cevap bulamamaktan tedirginim. Acaba, Türkiye 21ci Yüzyılın en ağır ekonomik ve siyasi buhranını yaşarken, bilumum fuzuli konularla uğraşmasının nedeni ne olabilir? Artık Türkiye’de kimsenin okumadığı ama muhalif yazarların sürekli kerteriz alarak bunalıma girdiği havuz medyası mı? Mesela, Sevgili Bakanım Nebati’nin sürekli ekonomiyi öven, performansımızla böbürlenen mesajları havuz medyasında parlatılmasa da, muhalif yazarlar kararsızların AKP’ye geri döndüğünü sürekli tekrarlar mı? Yoksa, biz mazoşist miyiz toplu halde? RTE’ın yıllardır bize çektirdiği yoksullaştırma politikası sonunda artık acı çekmekten keyif alır hale mi geldik topluca? Eğer durum buysa, Nebati Abim enflasyonu %20’ye düşürerek seçim kazanmak yerine, %200’e çıkartacak bir strateji izlese daha randımanlı olmaz mı?

Korkarım, tam teşekküllü bir akıl hastanesine yatıp uzun süreli psikiyatrik terapi görmeden, bu sorulara cevap bulamayacağım. Kendimi teskin etmek için bildiğim, ya da bildiğimi sandığım gerçeklere sıkıca sarılarak “ruhi beklentilerimi çıpalamalıyım”.

Bildiğim gerçek ise basit, ama nedense tüm anket bilimcilerin gözünden kaçıyor. Ağustos ve Eylül aylarında açıklanan veriler ekonominin yaz aylarında terlediğini gösteriyor. Ek olarak, daha Ağustos sıcağında ekonominin donmaya başladığını da görüyoruz. Nasıl yani? Karar ver, FÖŞ Moruğu, donuyor mu, terliyor mu? Donarken terliyor. Ulan, OVP’de reel GSYH %5 büyürken enflasyon %20’lere düşecek safsatasını sorgulamadınız da, benim tezatlarla dolu ekonomi teşhisimi mi sorguluyor sunuz?

Ekonomide yüksek ateş ve terleme semptomları iki tane. İlki enflasyon. Resmi kayıtlara göre %80’ı aştı. Ama, Excell sheet’de mekanik analiz yapanlara göre (bunlar Nebati Abim ve ekibi değil, onları tenzih ederim, onlar tamamen saçmalıyor) seçim zamanı %40’a düşecek.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!